Kviečiame visus registruotis, įsijungti ir dalyvauti ELIP iniciatyvose: Nėra atminties - nėra kultūros, Kapinės – Lietuvos paveldas, bičiulystė – šeima, mokyklų varžytuvės, LE skaitmeninimas.

Puslapis:LE01.djvu/206

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas


lyje yra tokia pat, kaip Lodano šiaurės pusrutulyje.

Antipopiežius neteisėtai popiežium tapęs asmuo, priešprieša teisėtam. Nuo III a. tokių A. buvo 28. Paskutinis jų Sabaudijos kunigaikštis Amadiejus VIII, 1439 pasivadinęs popiežiumi Feliksu V ir atsisakęs 1449.

Antirachitinis vitaminas vitaminas D2, kilęs iš ergosterino, ir vitaminas D3, gaunamas iš dehidrocholesterino. šių vitaminų susidaro pieną apšviečiamt ultravioletine šviesa. A. yra atsparūs šilimai, oksidacijai, rūgštims ir šarmams. A. paskatina kalcio absorbaciją iš virškinamojo trakto ir inkorporuoja fosforo rūgštį į kaulus. Jo trūkumas sukelia osteomalaciją (kaulų suminkštėjimą), rachitą ir kt. Jo perteklius kenksmingas.

Antis žem. pylė. Paukščių šeima plokš-čiasnapių būrio (Lamellirostres). Visame pasaulyje priskaitoma a. 140 A. rūšių.

Antis (sinus) anatomijoje tuštumos, urvai ir ilgi uždari kanalai. Pvz. storojo smegenų apdangalo urvai — venozimės A.

Anti's Telšių aps. Rietavo vi. upelis, Kirš-nės (Jūros) kair. intakas, 5 km ilgio.

Antisana Ekvadoro P. Amerikoje ugnia-kalnis, 5746 m aukščio.

Antisemitizmas nusistatymas arba veikimas prieš žydus arba judaizmą. A. formos amžių bėgyje buvo labai įvairios: išorinis žydų pažymėjimas tam tikru jiems privalomu nešioti ženklu, kad juos būtų galima pažinti, teritorinis izoliavimas žydų nuo nežydų vid. amžiais ir Hitlerio laikais ghet-to, Rusijoje caristiniais laikais specialūs žydų gyvenamieji rajonai. Kruvini ekscesai, žudynės — žinomi dar iš kryžiuočių žygių, Rusijos žydų „pogromai”, masinės žydų žudynės, deginimas gyvų hitlerinės Vokietijos laikais ne vien Vokietijoje, bet ypač Hitlerio vokiečių okupuotuose kraštuose. Išjuokimas žydų kulto ir tikybos. Uždraudimas jiems eiti tam tikras pareigas ir vertimas pereiti į kitas tikybas. Visu žydų trėmimas iš ištisų kraštų ir valstybių ir iškėlimas jiems nepagrįstų kaltinimų, kad jie esą ritualiniais sumetimais žudą krikščionių vaikus ir kitų panašių, sąmoningai pramanomų kaltinimiį. Kaltinimas, kad žydų knygose įžeidžiama krikščionių tikyba, ir dėlto dažnai talmudas ir kitos tikybinės žydų knygos būdavo konfiskuojamos ir deginamos, žydų turto plėšimas ir konfiskacijos. Specialinė įstatym-davystė ir administracinė praktika žydų ekonominiam veikimui, mokyklų lankymui (numerus clausus), leidimui verstis tam tikromis profesijomis suvaržyti. Visuomeniškas izoliavimasis nežydų nuo žydų ir jų neįsileidimas į savo socialines ir kultūrines organizacijas. Kartu su civilizacijos ir kultūros augimu latkrisdavo pačios brutaliausios A. formos, tačiau hitlerinė Vokietija, tiek pačioje Vokietijoje, tiek ir jos okupuotuose kraštuose žydams persekioti pavartojo visas A. formas, kokias tik istorija žinojo ir jas dar sugriežtino, pritaikiusi naujoviškos technikos priemones žydams žudyti. Yra nemaža teorijų, kurios bando surasti loginį ar psichologinį A. pamatą. Vieni laiko, kad A. pagrindą sudaro žydų aktyvumas ekonominėje srityje, kiti iškelia rasinį pamatą, nurodydami esą žydai priklauso mažavertei rasei. Tautinė teorija nurodydavo, kad žydai sudarą visur valstybėse svetimą elementą. Tikybinė nurodo, kad žydai negalį įsiterpti krikščioniškoj ar mahometoniškoj valstybėje ir kt. Tačiau visos tos teorijos nepateisina A. ir lygiai tokiu pat pagrindu galėtų būti taikomos ir visoms kitoms tautoms.

Kardinai Faulhaber Judentum, Christentum, Germanentum 1934; J. Maritain A Christian Looks at the Jewish Question 1939; K. S. Pinson Essays on Antisemitism 1942; Ch. Juvenel Destinees d’Israel 1935.

Antisepsis (gr.) žaizdų gydymo būdas, kada užkrėtusioms žaizdą bakterijoms užmušti vartojami specialūs vaistai.

Antiseptica (gr.) bendras pavadinimas vaistų, medicinoje vartojamų bakterijų vei-simuisi sustabdyti, pvz. A. rankoms subli-matas, odai etaliokolio 50-70% skiedinys, ichtyolas, chloramin T, 5% fenolo (karbo-liaus) tirpinys, Roccel ir Ceepryn (ketvirtiniai amonio junginiai), izo-propanolis (izo-propilo alkoholis); žaizdoms — Dakri-no skiedinys (hypochloritas), jodoformas, kseroformas, kalio permanganatas; gleivinėms dalims (pvz. burnai, akims): boro rūgštis 2-5% tirpinyje, argyrolis ir kt. Taip pat ir antibiotikai.

Antisyphilitica vaistai, veikią prieš sifili-tinį susirgimą: arsenas (neosalvarsarias ir kt.), bismutas (Bismogenol, Casbis ir kt.), gyvasis sidabras ir jodas.

Antispasmodica vaistai, kurie sumažina ir panaikina raumenų sutraukimus ir konvulsijas, pvz. bromidai, atropinas, morfis, papaverinas, amethone, pavatrine ir kt.

Antisterilumo faktorius, vitaminas E, al-fa-tokoferolis, aliejaus pobūdžio junginys, prieš oksidaciją veikianti medžiaga, apsauganti maisto produktuose esančius riebalus ir vitaminus nuo oro deguonies veikimo. Galimas dalykas, kad jis tvarko ląstelių branduolių medžiagos apykaitą ir padidina ląstelių brandumą. Sakoma, kad didelės vitamino E dozės palaiko kapiliarų praleidžiamumą ir apsaugo širdies raumenis nuo 'išsigimimo.

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:
Asmeniniai įrankiai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai