Kviečiame visus registruotis, įsijungti ir dalyvauti ELIP iniciatyvose: Nėra atminties - nėra kultūros, Kapinės – Lietuvos paveldas, bičiulystė – šeima, mokyklų varžytuvės, LE skaitmeninimas.

Puslapis:LE02.djvu/337

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas


rokizuojančiais natūralistiniais paminklais Berlyne : Borussia grupė ties biržos rūmais, Schillerio ir W. v. Humboldto paminklai, Berlyno pilies fontanai (trykšliai).

Begėdžių girininkija Klaipėdos aps. Kebelių vi., priskirta prie Milkurpių vyr. girininkijos.

Begey Attila (1843—1928), Andriaus To-vianskio populiarizatorius italuose: Vita e pensiero di Andréa Towianski 1910, André Towianski et Israël 1912, Andréa Towianski, Lo spirito e l’azione 1925.

Beggiatoa italų botaniko Beggiato vardu pavadinta bakterijų gentis. B. yra smulkių, dąugialąsčių siūlelių pavidalo, savo forma panašūs į mėlynuosius dumblius (Cyano-phyceae), tik bespalviai ir be chlorofilo. Jų ląstelės yra 2—3 mikronų skersmens. Gyvena stovinčio vandens dumble ten, kur atsiranda sieros vandenilio. Šis junginys jų vartojamas medžiagos apykaitai. Todėl tas bakterijas vadina ir sieros bakterijomis. Labiausiai išsiplatinusi rūšis yra B. alba (Vaueh.) Trev., gyvenanti jūrų ir gėluose vandenyse. Pasitaiko ir nešvariose pirtyse bei maudyklose balsvų gleivių pavidalų.

Bėgiai yra geležinkelio pavažos. Jais tiesiai rieda traukinių ratai. B. skersinio pjūvio forma nusistovėjo apie 1830—1840. Dabar geležinkeliuose vartojami B. būva dvigalviai — simetriniai, vadinami ir R. Ste-phensono B., nes jis juos 1838 yra sugalvojęs. Kiti B. plačiapadžiai, 1832 Stephensono sugalvoti, o po kelerių metų Anglijoje Vig-noles’o pritaikinti, ir dėl to vadinami Vig-noles’o B. Miestų gatvių tramvajams klojami grioveliniai B. Lietuvos geležinkeliuose buvo klojami Vignoles’o B. Jie yra iš galvelės, kaklelio ir pado. Geležinkelių B. buvo liejami iš ketaus, nuo 1820 iš geležies, o nuo 1856—1875 vien plieniniai.

Begih (Beigin) Menachem (g. 1913 Lietuvos Brastoje) Izraelio vist. karinis vadas. Varšuvos univ. išėjęs teisių mokslus, buvo veiklus žydų jaunimo Betar organizacijos narys, 1936 Betaro vadas Čekoslovakijoje ir 1939 Lenkijoje. II pas. kare dalyvavo lenkų žygiuose prieš vokiečius. 1943 Irgun Zvei Leumi vadas Palestinoje, veikęs prieš britus. 1948 britams išėjus iš Palestinos ir pasiskelbus Izraelio valstybei, savo karinę organizaciją B. įjungė Izraelio armijon.

Bėgimas. B. kilmė siekia priešistorinius laikus. Ypač patvarūs bėgikai buvo indėnai ir hotentotai, kurie be sustojimo nubėgdavo iki 300 km. Šeri kilties indėnai, gyvenę Kalifornijos įlankos saloje ir Meksikoje, per 5 dienas nubėgdavo net iki 960 km. Pr. Kr. egiptiečiai ir kaikurios Azijos tautos savo religinėse šventėse, be kitų ano meto sporto šakų, kultivavo ir B., kurį vėliau ištobulino senovės graikai savo olimpinėse žaidynėse. 776 pr. Kr. pirmose olimpinėse žaidynėse jaunas graikas Coroebus atbėgo pirmas, bėgdamas nuotolį, graikiškai vadinamą Stade — 192 m ilgio. Šis nuotolis buvo bėgamas iki 13-tų olimpinių žaidynių. Vėliau nuotolis buvo didinamas iki 7, 12 ir net 24 ilgių ((22/3 mylios).

1896 atgaivinus olimpines žaidynes moderniomis sąlygomis, B. pasidarė visuotinis, tarptautinis ir net lengvosios atletikos pagrindu.

Bėgimai skirstomi į trumpųjų, vidutinių ir ilgųjų nuotolių, estafetės, kliūtinius jr B. per laukus. Išskyrus paskutinį ir Maratono B., visi B. yra specialiai įrengtuose ovaliuose B. takuose, kurių ilgis 400 m (440 j).

Trumpieji nuotoliai yra 60, 100, 200 ir 400 m (arba 100, 220 ir 440 jardų). Šie nuotoliai bėgami atskirais takais, tačiau 440 j. JAV yra bėgamas ir bendruoju taku. Trumpuose nuotoliuose, ypač 100 j. B., yra svarbi pradmė (startas). Geriausi trumpųjų nuotolių bėgikai yra negrai, nes turi įgimtą greitį ir greitos reakcijos. Iš jų primintinas J. Owens, greičiausias pasaulio bėgikas, kuris 1936 Berlyno olimpiadoje laimėjo net 4 aukso medalius. Jam priklauso ir 100 m pasaulio rekordas — 10,2 sek., kurį vėliau pakartojo dar 4 negrai. Iš europiečių minėtini: L. Sanadze (Rusija) -10,3 sek., E. Me. Bailey (Anglija) — 10,4 sek.; iš lietuvių — V. Bakūnas 1938 Tautinėje olimpiadoje Kaune laimėjo 3 aukso medalius; jam priklauso 100 m Lietuvos rekordas (11,0 sek.). Kiti geriausi lietuviai trumpųjų nuotolių bėgikai Preisas ir Urbonas. Pastarasis yra nubėgęs 100 m per 10,8 sek.

Renée Sintenis Nurmi

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:
Asmeniniai įrankiai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai