Kviečiame visus registruotis, įsijungti ir dalyvauti ELIP iniciatyvose: Nėra atminties - nėra kultūros, Kapinės – Lietuvos paveldas, bičiulystė – šeima, mokyklų varžytuvės, LE skaitmeninimas.

Puslapis:LE03.djvu/19

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas


čia vietos savivaldybės iniciatyva buvo įst. Valstybės Centrinės Bibliotekos skyrius, vėliau pasidaręs savarankiška B. biblioteka.

XIX a. pabaigoje dr. Kudakausko iniciatyva buvo įst. B. gaisrininkų savanorių draugija.

Nepriklausomybės laikais B. virto ir Lietuvos evangelikų reformatų religinio gyvenimo centru, kuriame gyveno vyr. superintendentas (kun. prof. P . Jakubėnas) ir būdavo evangelikų rafomtaų sinodai.

B. istorija. B. buvo toliausiai į šiaurę nusikišusi D. L . Kunigaikštijos tvirtovė, kurią ligi XIX a. pusės supo didžiulė apie 50 km ilgio ir ligi 10 km pločio B. giria. XV a, pabaigoje B. priklausė D. L. K . Kazimiero Jogailaičio sekretoriui Grigui Fetkoniui. šiam bevaikiui 1492 mirus, B. per jo žmoną Oną Radvilaitę atiteko jos broliui Jurgiui Radvilai, ir Radvilų šeimos rankose B. išliko ligi XIX a. pradžios. XVI a. pabaigoje B. liko Radvilų kunigaikštijos centru. Kristupas Radvila XVI a. pabaigoje čia pastatė pilį, ir B. pavertė karo tvirtove. 1589 III 9 D. L. K. Žygimantas III (IV) davė B. Magdeburgo miesto teises. 1682 miestas buvo išplanuotas. Tuomet čia jau buvo reformatų ir liuteronų bažnyčios. B. naudojosi miesto teisėmis ligi 1795 rusų okupacijos.

Karo su švedais 1625 metais B. buvo du kartus švedų apsupti, o IX 7 buvo priversti pasiduoti, švedai B. apiplėšė, bet Radvilos vedamos Lietuvos kariuomenės buvo priversti pasitraukti į Latviją. 1655 karo metu B. švedams pasidavė ir tik vėliau švedai buvo hetmono Gonsievskio išstumti. B. pilis buvo atstatyta 1669. 1701 rusų caras Petras I, atvykęs į B., sudarė sutartį prieš švedus. 1704 VIII švedų apgultieji B. buvo priversti jiems pasiduoti, ir buvo sudeginti, o tvirtovės pylimai sugriauti. Nuo to laiko B. nustojo savo strateginės reikšmės.

1731 B. pateko į Nesvyžiaus Radvilų rankas, ir nuo to laiko, greta reformatų, čia iškilo ir katalikai. Kurį laiką reformatai buvo persekiojami, kol tikybiniai santykiai ilgainiui nusistojo. 1804 B. buvo užstatyti Juozui Tiškevičiui, o 1811 jam atiteko. Bet 1816 buvo prasidėjusi byla dėl B. tarp Radvilų ir Tiškevičių, kuri baigėsi 1844 sprendimu, B. pripažinus Tiškevičiams.

Biržų senamiesčio vaizdas. (Viduryje evangelikų liuteronų bažnyčia)

Biržų evangelikų reformatų bažnyčia

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:
Asmeniniai įrankiai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai