Kviečiame visus registruotis, įsijungti ir dalyvauti ELIP iniciatyvose: Nėra atminties - nėra kultūros, Kapinės – Lietuvos paveldas, bičiulystė – šeima, mokyklų varžytuvės, LE skaitmeninimas.

Puslapis:LE01.djvu/203

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
23:10, 22 gruodžio 2012 versija, sukurta ArunasP (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ←Prieš tai buvusi versija | žiūrėti esamą versiją (skirt) | Kita versija → (skirt)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas


atstumas nuo saulės 2.9 astronominių vienetų.

Antigua Mažųjų Antilų sala 280 krnč. Gyv. 47.000, daugiausia juodųjų. Nuo 1632 priklauso britams, žymiausias mst. St. John.

Antihemoraginis faktorius, vitaminas K, menadinonas — geltoni kristaliniai milteliai, reikalingi protrombino sintezei, padedą kraujui sukrešėti. Kai A. F. trūksta, gali daug kraujo nutekėti. Bet hemofilijai gydyti nepadeda.

Antihistamirno medžiagos vaistai, kurie niaikina ir sumažina histamino veikimą žmogaus organizme. Vartojamos nuo alergijos, antifilaktinio smūgio, slogos ir kt. A. pavyzdžiai; inhiston, antistin, benadryl, trimeton, neo-antergan, pyribenzamin ir kt

Antiintelektualizmas priešingybė intelektualizmui, nusistatymas prieš vienašališką proto aukštinimą ir viso sielos gyvenimo intelektualistinį aiškinimą. Griežčiau, kaip daro Klages, iš viso proto nuvertinimas »gyvybės” vardu.

Antikas senojo graikų ar romėnų meno kūrinys. Platesne prasme, kiekvienas, meninę reikšmę turįs, senas daiktas.

Antikatodas Roentgeno vamzdžio metalinė plokštelė priešais katodą.

Antiklerikalizmas inusistatymas kovoti su klerikalizmu. Konkreti A. prasme yra skirtinga pagal tai, kaip plačiai suprantamas klerikalizmas. Vienu atveju A. gali reikšti nusistatymą tik prieš neteisėtą klero siekimą naudoti savo autoritetą jiems nepriklausančiuose klausimuose, šia prasme A. giali būti gyvas ir tikinčiuose. Antru atveju A. gal'i būti nusistatymas iš viso prieš religijos įtaką viešajame gyvenime, šiuo atveju A. praktiškai virsta visuomenine ateizmo forma.

Antiklinalė žemės sluogsnių naukšlės dalis balno išvaizdos su iškeltąja dalimi į viršų. A. linkmė sutampa su sluiogsnių mažesne atsparumo linija. 1885 S. White pritaikė A. teoriją naftos ir dujų ištekliams surasti. Būdingos A. su dideliais naftos ištekliais yra La Salle A. Illinoise ir Cushing A. Oklahomoj JAV.

Antikoheresis netobulas kontaktas tokių kūnų, kurių elektros varža didėja, veikiant elektromaginetinėms bangoms.

Antikominterno paktas 1936 XI 25 tarp Vokietijos ir Japonijos sudaryta specialiai prieš kominterną sutartis. 1937 prie jos prisidėjo Itialija, 1939 Vengrija, Ispanija, Mandžuko, 1941 Bulgarija, Danija, Suomija, Kroatija, Slovakija.

Antikosti ž. Anticosti.

Antikristas (gr. Antichristos — Kristaus priešininkas) šv. Rašte minimas toks žmogus, kuris, kaip Kristaus atėjimo ir paskutiniojo teismo ženklas, pasirodys pasaulio pabaigoje, įkūnydamas didžiausią neapykantą Dievui ir krikščionybei, bet bus Kristaus sunaikintas.

Antikritika kritikos kritika, atsakymas į kritiką.

Antikseroftalminis veiksnys, vitaminas A, C20H29OH, riebaluose tirpstąs skystis. Kūne susidaro iš provitamino kriptoksan-tino, aba karotino. A. reikalingas epitelio ląstelėms ir naujų ląstelių augimui sužadinti. Laikoma, kad A. atitolina senatvę ir pailgina gyvenimą. Perdidel'is A. kiekis gali pakenkti, sukeldamas kaulų trupumą, kepenų padidėjimą, plaukų netekimą ir kt.

Antikūnai medžiagos, kurios atsiranda organizme, patekus į jį iš išorės svetimam organizmui. Jie vaidina organizmo kovoje su infekcijomis svarbų vaidmenį.

Antikva (antiąua) speciali raidžių forma senovės romėnų vartota įvairiems įrašams paminkluose daryti. Spaudą išradus, A. raides pirmieji įvedė spaustuvininkai Sweynheim ir Pannartz, a. 1464 įtaisę spaustuvę Subiace ties Roma. Kiek vėliau jas ištobulino ir savo leidiniuose pritaikė spaustuvininkas Aldo Manuzio. Daug kur nuo XV a. pabaigos A. raidės pakeitė Gu-tenbergo įvestas aštriakampes pusiau gotiškas raides, nes jos būvio lengvesnės raižyti ir skaityti. Prancūzai A. raides vadina Romain, anglai Roman.

Antikvariatas senienų prekybos įmonė, ypatingos reikšmės turinti knygų prekyboje. Prekiauja iš knygų rinkos išnykusiomis knygomis, rankraščiais, autografais, žemėlapiais ir kt. Taip pat neretai tarpininkauja naujas knygas įsigyjant. A. skelbiami katalogai turi didelę reikšmę ir bibliografijai. A. priešpastatomi bukinistai, kurie greta senų prekiauja ir vartotomis, bet iš knygų rinktos ¡dar neišnykusiomis knygomis.

Antilai apie 100 salų grupė P. ir š. Amerikos, skirianti Kara'ibų jūrą nuo Atlanto. A. dalijami į Didžiąsias A. salas: Kuba, Hispaniola, Jamaika, Puerto-Rico ir kt. ir Mažąsias A. salas: Antigua, Bermuda, šv. Baltramiejaus, Guadelupa ir kt. Plotas 237.000 km2, gyv. 13.370.000 (1950). A. yra nugrimzdusių kalnynų liekanos. Daug ug-niakalnių, kurių Mount Pelee 1902 sunaiki-

M. Jenseno pirmosios antikva raidės

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:
Asmeniniai įrankiai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai