Kviečiame visus registruotis, įsijungti ir dalyvauti ELIP iniciatyvose: Nėra atminties - nėra kultūros, Kapinės – Lietuvos paveldas, bičiulystė – šeima, mokyklų varžytuvės, LE skaitmeninimas.

Puslapis:LE02.djvu/106

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
17:46, 26 gruodžio 2012 versija, sukurta ArunasP (Aptarimas | indėlis) (Neperžiūrėtas)
(skirt) ←Prieš tai buvusi versija | žiūrėti esamą versiją (skirt) | Kita versija → (skirt)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas


Kadangi B. K. nėra atskirų kalbų raidos padarinys, tai ir jos priežastys negali būti visai aiškios. Kiekybinė kaita atrodo kilus dėl kirčio šokinėjimo: nekirčiuoto skiemens balsis silpnėja arba ir visai išnyksta. Kokybinė kaita esą galėjusi rastis, muzikalinį kirtį perkėlus vienu skiemeniu į prieki arba atgal ir tuo būdu toniškai pažemėjusiame skiemenyje, pvz., e ėmus tamsėti ir pagaliau išvirtus o.

A. Hirt Der indogermanische Vokalismus 1921; A. Leskien Der Ablaut der Wurzelsilben im Litauischen 1884.

Balsių miškas Kėdainių aps., 3 km nuo Gudžiūnų glž. stoties. 475 ha ploto. Daugiausia eglės, priemaišoje beržai, drebulės, juodalksniai. Dirva priemolio su molio podirviu.

Balskų girininkija, Pajūrio miškų urėdijos. Administracinis plotas 2110 ha Žygaičių ir Tauragės vi. Didesnieji miškai Tyrelių ir Gudlaukis. Balso stygos — chordae vocales — yra gerklėje maždaug ties „Adomo obuoliu”. Kiekvienoje gerklėje yra dvi B. S., kurios gali viena prie kitos artėti ar tolti ir įsitempti. Kai įsitempusios ir viena prie kitos prisiartinusios B. S. virpa, gaunamas garsas. Dėl B. S. ir galima kalbėti. Vaikų 12—13 m. amž. B. S. ilgis yra 13—14 mm, vyrų 25 m. amž. 25 mm. Moterų B. S. yra trumpesnės ir plonesnės, negu vyrų. Vyrų B. S. auga ligi 25 metų, moterų ligi 23 metų, todėl ir žmonių balsas ligi to amžiaus kiek keičiasi.

Balsupiai Marijampolės vi. k. šiaurinėje Galubalio durpyno dalyje, kasant durpes, surasta vid. akmens amžiaus kultūros liekanų: kaulinių užbarzdinių žeberklų, ornamentuotas jietgalis, agarų (Trapa natans) kevalų, šuns kaukolė ir šiaip gyvulių ir net žmonių kaulų. Radiniai aptinkami maždaug 2 m gilumoje. Sistemingų tyrinėjimų

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:


Autorius
  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+1896-0=1896 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai