Puslapis:LE02.djvu/454

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

apylinkėse buvusių vaikų, nuo dvejų metų amžiaus ir jaunesnių, kad pražudytų gimusį Jėzų (Mat. 2,13). Kaikurie senovės rašytojai ir apokrifiniai raštai sako, kad buvę išžudyta labai daug vaikų. Betgi to meto Betliejaus gyventojų skaičius bus buvęs mažas. Todėl šiandien manoma Erodo išžudytųjų vaikų skaičių nebuvus didesnį kaip 20.

Betliejus (hebr. Bethlehem, duonos namai) Palestinos mst., šiandien Bet Lahm, 8 km į pietus nuo Jeruzalės, 9140 gyventojų (1946). Senovinė kanaaniečių, vėliau kale-bitų sodyba. B. žinomas kaip Dovydo ir jo giminės gimtinė, įgijo amžiną garbę kaip Kristaus gimimo vieta. Šioje vietoje stovi penkianavė bazilika — Marijos, arba Gimimo, bažnyčia. Ji yra iš seniausiųjų krikščionių bažnyčių ir statyta Konstantino Didžiojo. Prie jos yra trys vienuolynai -— katalikų, pravoslavų ir armėnų. Žemutinėje mst. dalyje seniau stovėjo Dovydo ir Saliamono mauzolėjus su šv. Dovydo bazilika. 2,5 km į rytus nuo B. prie Bet Sachuro yra Piemenų laukas su VII a. Piemenų bažnyčios griuvėsiais.

Betonas svarbus konstruktyvus statybinių medžiagų skiedinys. Jis yra daromas iš a) rišamosios medžiagos — portlando, aliumininio ar augštųjų krosnių pelenų .cemento, b) vandens, c) smulkios pripildytinės medžiagos — smėlio ir d) rupios pripildytinės medžiagos — žvyro, žvirgždo, arba skaldos. Šviežiai paruošto B. skiedinys yra plastiškas, ir pradeda kietėti po 2—6 val. nuo jo paruošimo. Formose jis laikomas tol, kol kletėdamas gauna didesnio atsparumo. B. atsparumas pirmomis dienomis didėja labai sparčiai, vėliau lėtėja. Jei B. atsparumą po 28 d. laikysime vienetu, tai po dvejų metų jis bus dukart atsparesnis. Teoriškai laikoma, kad ir toliau B. atsparumas nenustoja didėjęs. B. yra spaudimui atspari medžiaga, bet atsparumas tempimui prilygsta vos vienam dešimtadaliui atsparumo spaudimui. Todėl, kur reikia atlaikyti tempimą, B. sustiprinamas plieno virbalais — armatūra, ją ¡betonuojant į B. skiedinį. Toks B. ir plieno armatūros derinys vadinamas gelžbetoniu. Dažnai į B. dedama ir įvairių kitų priedų: silikatinių medžiagų, ugniakalnių pelenų, diatomitų (atsparumui padidinti sūriam jūros vandeniui), molio bei kalkių (didesniam tešlos plastiškumui gauti ir sukietėjusio B. trapumui sumažinti), 1—2% kalcio chlorido (B. pradiniam kietėjimui pagreitinti) ir tt. B. yra vartojamas gelžbetoninėms konstrukcijoms (kolonoms, sijoms, perdangoms, skliautams, tiltams), masyviems liejiniams (pamatams, užtvankoms, uostų molams, krantinėms, karinėms fortifikacijoms), didelėms plokštėms (keliams, grindims, aikštėms), dirbtiniams B. akmenims: plytoms, blokams, perdangų sijoms, vandens tinklo vamzdžiams. B. ypač pravartus ten, kur plienas ir geležis turi būti taupomi. Todėl ir Lietuvoje B. plisti sąlygos yra geros, nes B. reikalingų medžiagų turime pakankamai: portlando cementui žaliavų turime daug, o gero smėlio, žvyro bei akmenų irgi nestinga.

B. sudėtinės dalys. Pati svarbioji jungiamoji medžiaga yra portlando cementas. Kur išvystyta geležies bei plieno pramonė, vartojamas ir augštųjų krosnių pelenų cementas. Rečiau vartojamas boksitinis aliuminio deginio cementas (ten, kur reikia greit kietėjančio pagrindo, pvz. kariniams tikslams ar statybai žiemą).

Portlando cementų yra įvairaus atsparumo ir įvairių rūšių: plačiausiai vartojamas vad. reguliarusis su atsparumu spaudimui 200—400 kg/cm2 po 28 d.; didžia vertis su atsparumu 500—600 kg/cm2 spaudimui, po 3—7 dienų duodąs didelį pradinį atsparumą; jūros statybų .cementas, atsparus druskingam vandeniui; užtvankos statybų cementas, kietėdamas išskiriąs labai maža šilimos, ir todėl tinkąs storasieniams pastatams ir kt. darbams; kelių statybos (senė-damas mažai traukiasi, ir tuo būdu apsaugo plonas dideles plokštes nuo įskilimo). Cementas turi būti sausai laikomas, nes sudrėkęs susimeta gniutuliais, ir jo jungiamoji jėga mažėja.

Vanduo. B. gamybai betkoks vanduo yra tinkamas, jeigu tik jame nėra šarminių medžiagų, riebalinių aliejų, rūgščių. Bendroji taisyklė: daugiau dėmesio reikia kreipti į tą vandenį, kuris sukietėjus B. plaus, negu į tą vandenį, kuris imamas B. gamybai. Vanduo yra reikalingas B. gamybai kaip cheminė medžiaga, reaguojanti su portlando cementu bei dalyvaujanti kietėjimo procese (15—20% nuo cemento svorio), ir kaip skiedinio medžiaga, padedanti sudaryti plastišką B. skiedinį (30—80% nuo cemento svorio). B. plaunantysis vanduo gali turėti stiprios ardomosios įtakos sukietėjusiam B., jei jis turi huminių rūgščių Betliejus

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+4845-0=4845 wiki spaudos ženklai).