Puslapis:LE02.djvu/456

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

nant, plačiai vartojamas centrifugavimas — B. tankinti įkinkoma ekscentrinė jėga. Tai labai padidina B. dirbinių atsparumą.

Betono savybės. Tankumas ir skysčių nepralaidumas šimtaproeentiškas yra neįmanomas gauti. Paprastai visada lieka laisvojo vandens, kuris buvo reikalingas B. plastiškumui padidinti ir kuris išgaruodamas palieka B. tuštumėlių ligi 12—20% viso tūrio. Teisingai sukrėstas B. praktiškai vandens nepraleidžia, bet mažesnio lyginamojo svorio už vienetą (nafta, gazolinas) skysčiai per B. lengviau prasisunkia. Tankumui padidinti B. padengiamas plonu cemento sluogsneliu torkretu (stipria oro srove cementą ir van-nį purškiant į B. paviršių). Jei norima naftos produktus laikyti B. baseinuose, tai šių vidaus paviršius ne tik torkretuojamas, bet dar ir nuliejamas skystu stiklu.

Atsparumas ugniai. B. dažnai vartojamas plieno konstrukcijai nuo gaisro apsaugoti. 4—5 cm B. sluogsnis yra gera izoliacija plienui. Tačiau gaisre ir pats B. apirsta: 500° C įkaitintas dehidruojasi, o vėliau drėkinamas byra. Betgi pačiame gaisre jis pajėgia apsaugoti plieno armatūrą, kadangi jis šilimą sunkiai leidžia.

Atsparumas trinčiai turi būti ypač didelis grindų, laiptų konstrukcijose. 2—5 cm storio grindų paviršius paprastai daromas iš riebaus B. mišinio (1 dalis cemento, 2 dalys smulkaus smėlio), tokį mišinį klojant ant dar nevisiškai sukietėjusio B. grindų pagrindo. Laiptams į viršutinį B. sluogsnį maišomas maltas karborundas (silicio karbidas), turįs labai didelį kietumą.

Susitraukimas ir brinkimas. Kietėdamas ore B. traukiasi, sudrėkintas brinksta. Traukimasis neturi viršyti 0,15 mm vienam metrui (t. y. traukimosi koeficientas neturi būti didesnis už 0,00015). Juo didesnis susitraukimas, juo B. riebesnis, turįs permažai rupiosios medžiagos, ar šviežiai krėstas nebuvo apsaugotas nuo per. greito džiūvimo, ar jei buvo vartotas di-džiavertis portlando cementas. Temperatūrinis B. plėtimosi koeficientas lygus 0,00001, t. y. jis lygus B. susitraukimui 15° C tarpe. Žemose temperatūrose šviežio B. atsparumas auga labai lėtai. Temperatūroje - 2° C B. kietėjimas visiškai sustoja. Todėl, kai yra užšalimo pavojus, reikia paklotąjį B. atitinkamai šildyti: specialiomis antklodėmis uždengti, šildyti prapučiant vandens garais ar vartoti greit kietėjantį cementą su kalcio chlorido priemaiša. Atšilęs B. vėl toliau kietėja, bet savo normalaus atsparumo paprastai nebepasiekia.

Kitos B. rūšys. Rūgščiaat-s p a r i s B. yra sudarytas iš tirpstančio stiklo, natrio silicio fluorido, kvarcinės bei granitinės pripildytinės medžiagos ir vandens. Šis mišinys vartojamas baseinų, vamzdžių, aparatų gamyboje, pakeičiant šviną bei rūgščiaatsparę keramiką. Jis labai atsparus korozijai riebalinėms rūgštims, ir užtat ypač dažnai vartojamas ten, kur daug koroziją skatinančių medžiagų (kaip jungiamasis skiedinys fabrikų grindų ir sienų keramikos plytelėms). Čia imama 1 dalis skystojo stiklo natrio silikato, 1 dalis labai smulkiai malto smėlio, 1 dalis smėlio, 1—2 dalys smulkios skaldos ir 15% natrio silicio fluorido vandens tirpalo. Lengvasis B. yra dviejų rūšių. Pirmojoje rūšyje lengvumas ir žemas šilimos laidumas gaunamas, vartojant lengvą pripildytinę medžiagą (gargažes, pūstą molį, pemzą). Jo tūrio svoris svyruoja 1000—1600 kg/cb. m. Ant-trosios rūšies lengvasis B. sudarytas iš putų bei dujų B. Jo tūrio svoris yra mažesnis už 1000 kg/cb m. Vandenyje jis plaukia. Jo paruošai vartojama organinė putojanti medžiaga, į ją įmaišant cemento ir smulkaus malto smėlio. Dujų B. yra gaminamas, iš-pučiant cheminėmis medžiagomis, pvz. aliuminio metalo dulkių ir kalkių skiedinio mišiniu. Toks B. daugiausia vartojamas šilimos izoliacijai.

B. gaminiai. Svarbiausi B. gaminiai yra statybinės plytos, blokai, sijos, šulinių rentiniai, stiegės, cemento asbesto vamzdžiai, plokštės. Rentiniai, sijos, vamzdžiai turi būti labai atsparūs. Todėl jie gaminami iš riebaus mišinio (1 : 1 ar 1 : 2), masė sutankinama, vartojant mažą vandens kiekį, pašalinant orą vakuumu, vibruojant, ,centrifūguojant. Cemento asbesto vamzdžiai dabar plačiai vartojami vandens tinklams ir net kanalizacijai, iš vidaus juos izoliuojant nuo koroduojančiųjų medžiagų. Lietuvoje sėkmingai plėtėsi B. stiegiu gamyba iš mišinio 1 : 2—3, stiegiu paviršių užtrinant vieno cemento ir dažų mišiniu.

B. skiediniai. Statyboje plytoms su-syti vartojami B. skiediniai iš cemento, gesintųjų kalkių ir smėlio. Pamatams skiedinio santykis tarp šių medžiagų yra 1:2:9 arba 1:1:6. Sienas mūrijant, plytų sąsajai šis santykis yra 1:1:6 ligi 1:2:2, o ypač svarbiose vietose — 1 : 0,2 : 3 arba 1 : 0,5 : 4.

Tinkavimo skiediniai. Mūrinėms vidaus sienoms tinkuoti gesintųjų kalkių ir smėlio santykis 1 : 2 ligi 1 : 3 apatiniam sluogsniui ir 1 : 1,5 ligi 1 : 2 viršutiniam sluogsniui, arba gesintųjų kalkių, gipso ir smėlio santykis 1:0,5:3 ar 1:1:4; drėgnoje vietoje imamas cemento, gesintųjų kalkių ir smėlio santykis 1:1:6.

Pr. J odelė Statybos medžiagų technologija 1923; J. Gabrys Sauskeliai 1930—1931; J. Kuodis Betono

projektavimas 1939: A. DamuSis Aliuminio ir geležies deginių santykio itaka portlandcemento susitraukimui 1940.

Betsabėja hetitiečio Urijo žmona, kurią Dovydas pasiėmė sau, užmušęs jos vyrą.

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+5604-0=5604 wiki spaudos ženklai).