Kviečiame visus registruotis, įsijungti ir dalyvauti ELIP iniciatyvose: Nėra atminties - nėra kultūros, Kapinės – Lietuvos paveldas, bičiulystė – šeima, mokyklų varžytuvės, LE skaitmeninimas.

Puslapis:LE03.djvu/178

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas


demijos Dotnuvoje B. S. buvo nedidelis vad. ¿mokslo daržu ir sodu. Vilniuje 1919 įsikūrus lenkų universitetui, 1920 buvo įst.

B. S. Vingyje su Užvingio pušynu, o antras prie medicinos fakulteto. Nuo 1940 pradžios abu buvo perimti ir tvarkomi mūsų Vilniaus universiteto.

Botaninė analizė padeda nustatyti, iš kurių augalų rūšių susideda šiokio ar tokio ploto augmenija, ši analizė tenka daryti ir pvz. norint sužinoti žolės ar šieno botaninę sudėtį. Praktikoje B. A. daugiausia vartojama pašarinių augalų tyrėjų ir botanikų fitosociologų. Norint nustatyti kurio ploto botaninę augalų sudėtį, paprastai yra paruošiami du ar daugiau tiriamajam plotui tipiški žalios žolės pavyzdžiai — apie 500 g kiekvienas. Jei tiriamasis plotas didokas ir augmenijos sudėtis apčiuopiamai skirtinga, tai tenka pavyzdžius ruošti ir analizes atlikti kiekvienai augalų asociacijai atskirai. Paruoštojo pavyzdžio augalai suskirstomi rūšimis, išdžiovinama iki vienodo, pastovaus drėgnumo laipsnio ir susvėrus kiekviena rūšis išreiškiama procentais nuo bendro viso svorio. Pievų šieną analizuojant, labai dažnai pasitenkinama daline B. A.: pavyzdys suskirstomas ir procentas nustatomas ne visoms augalų rūšims, bet tik svarbesnėms jų grupėms, šiuo atveju augalai dažnai skirstomi į vertingąsias pašarines žoles, ankštinius, įvairias piktžoles, viksvinius augalus.

Dabar vis plačiau vartojamas tiriamojo ploto augmenijos botaninės sudėties nustatymas iš akies (angį. estimation by obser-vation). Tai daug laiko sutaupo. Įgudusiam tyrėjui toks metodas duoda pakankamai tikslių duomenų.

K. Regelis Botaniškas šieno analizis ir Lietuvos pievos — Kosmos 1931; E. Klapp Methods of stu-dying grassland stands 1935.

Botanizirė iš skardos padaryta apvali dėžutė apie 60 cm ilgio ir su durelėmis, vartojama botanikos ekskursijose augalams rinkti. Augalai B. išlieka nepakitę gana ilgai.

Botanologas botanikas, augalų mėgėjas. Botanologija ž. Botanika.

Botanomantija spėjimas, būrimas iš augalų, medžių. B. siekia totemizmo gadynę, kada augalai ir medžiai būdavo kolektyviaisiais ar individualiaisiais totemais. Padermių religijų gadynėje augalai ir medžiai religijoje buvo taip pat didelės reikšmės, nes juose būdavo arba įsikūnijusių dvasių, arba atskiros jų rūšys būdavo atskirų dievų globojamos (lauras — Apolono, ąžuolas — Dzeuso).

Nors B. klestėjo ir senovėje (Indijoje, Babilonijoje, Egipte, Graikijoje, Romoje), bet plačiai ji buvo vartojama viduramžiais. Net buvo B. teoretikų (N. Agrippa, Pictorius, Delrois, Th. Haselbach, Bodin, Boissard), naujaisiais (ypač XVI—XVII a.) amžiais ir net dabar. Augalų B. dažniausiai buvo vartojama lygmenė (Verbena), valerionas, plotaukšlė (Lunarija), fyga, šalavijas, bebūnė (Sedum), begonija, petruška, chrizantema, gvazdikas. Medžių — visi sakraliniai medžiai. Iš augalų mūsų B. dažniau vartojami papartis ramulis, lukštai, laukinės ir vandeninės lelijos, žibuoklės, drugiažolės, saldžiai, dilgės, gegužės; darželio — pinavijos, lelijos, gvazdikai, rūtos, nasturkos; medžių — ąžuolas, liepa, klevas, uosis, šermukšnis, drebulė, eglė, kadagys, alyvos, vyšnios, serbentai. Mūsų dainose, pasakose, patarlėse, burtuose yra daug ryškių B. pėdsakų. Visi mūsų dainų žmogaus gyvenimo ir jo ateities lyginimai su augalais ir medžiais yra ryškaus B. atspalvio.

M. Gessmann Die Pflanzen im Zauberglauben 1924; V. J. Mansikka Litauische Zuberspriiche 1929; R. Van der Meulen Gamtos prilyginimai lietuviu dainose ir raudose 1919.

Botarga, bottarga (it.), sūdytieji žuvų ikrai pietų Europoje (Provanse, Sardinijoje, Dalmatijoje) ir šiaurės Afrikoje (Aleksandrijoje).

Botas (angį. boat) vienstiebis 10—15 m laivas (Nemune plokščiadugnis). Anglų ir amerikiečių didesnis laivas taip pat vadinamas B.

Botaurus ž. Baublys (II t. 269-270 psl.).

Botein (ar.) žvaigždė Avino žvaigždyne, kitaip vad. Delta Arietis.

Botelho Abel Acacio de Almeida (1854— 1919) portugalų rašytojas, pagarsėjęs apysaka O Barao de Lavos 1888—1889, kuri drauge su jo Amanha, Fatal dilemma ir Prosperą fortūna sudarė Pat'hologia sočiai ciklą.

Botero Giovanni (1540—,1617) italų filosofas, kunigas, Machiavellio priešininkas, politinės geografijos ir statistikos vienas iš kūrėjų. Karoliaus Borromėjo sekretoriumi būdamas, atlikdavo diplomatines misijas Madride, Paryžiuje, Vatikane, Turine ir kitur. Išsp. De sapientia regis 1582, Delle cause della grandezza delle citta 1588, Del-la ragion di stato 1589. 1592—1596 (V dalis teišspausdinta 1895) Relazioni universali apėmė ir Lenkiją bei Lietuvą, ir šis skirsnis buvo atskirai išsp. kaip Poloniae des-criptio 1626.

Botev Christo (1848—1876) bulgarų poetas ir veikėjas. Kiek Odesoj pasimokęs, nuo 1866 žymia dalimi Rakunino įtakoje atsidėjo revoliucijos darbui. Bulgarijoje dalyvavo tautiniame revoliuciniame sąjūdyje prieš turkus. Bet iš ten turėjo bėgti Rumunijon, kur leido laikraščius Budylnik, Znamie, Ne-zavisimost. 1876 Bulgarijoje sukilimui ki-

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:


Autorius
  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+5274-0=5274 wiki spaudos ženklai).