Puslapis:LE03.djvu/273

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

Bronchiektazė difuzinis arba lokalizuotasis bronchų išsiplėtimas. B. dažniausiai pasitaiko chronišku bronchitu, ypač bronchio-litu sergant, emfisematoziniams plaučiams susitraukiant, pleuritu ir plaučių uždegimu sergant. Nors B. pasitaiko ir mažiems vaikams, bet dažniausiai būva pagyvenusiems, ir dažniau vyrams, negu moterims. Bronchų išsiplėtimas būva cilindrinis arba varpsties pavidalo, o išsiplėtoja, užsikimšus smulkiems bronchams, arba alveoloms įdegime, arba hipostazei susiaurėjime, arba pleuritiniams suaugimams per didelį kosulį. B. dažniausiai pasitaiko vidurinėse arba apatinėse plaučių dalyse nuo žirnio ligi vištos kiaušinio didumo.

Bronchinė astma, arba kvėplinis dusulys — susirgimas dusulio priepuoliais, ypač atsikvepiant, ir dažniausiai nakčia. Priepuolyje plaučiai išsiplėtę. B. A. priepuoliai, manoma, atsiranda dėl bronchų muskulatūros susitraukimo ir dėl bronchų gleivinės sekrecijos anomalijų. Liga gali atsirasti, įkvėpiant įvairios medžiagos, kvapų, dulkių. B. A. priklauso alerginių ligų grupei.

Bronchinės, arba kvėpiau liaukos yra bronchų sienelėse, jos gleivinėje.

Bronchinė tuberkulozė tuberkulozinis bronchinių liaukų susirgimas; vaikų amžiaus tuberkulozė. Liga nesunki, paprastai baigiasi visišku pasveikimu.

Bronchiostenoizė broncho susiaurėjimas. Broncho spindis gali susiaurėti, spaudžiant kaimyniniams organams (limfinių liaukų padidėjimas, procesai mediastinume, aortos aneurizmai, abscesai, plaučių navikai). Pa-rietalinių susiaurėjimų duoda randai (sifilis, malėjas). Dažniausių susiaurėjimų duoda pašaliniai kūnai, pakliuvę į patį bronchą. Simptomai — dusulys, cianozė, stenotinis skambus, švilpiąs ūžesys.

Bronchitas bronchų gleivinės uždegimas. Paprastai B. užgriebia abu plaučius. Stambiųjų bronchų gleivinės uždegimas vadinamas tracheobronchitu, smulkiųjų vadinamas bronchiolitu. B. būva aštrios formos ir chroniškas. Aštrusis tracheobron-chitas suaugusiems nėra pavojinga liga: gydant, kartais ir visai be gydymo paprastai, po kelių dienų arba savaičių pati savaime praeina. Įsigali dažnai po slogos, la-ringito, infekcinių ligų, nuo kaikurių vaistų, metalinių arba mineralinių dujų ir dulkių. B. būva išsiskleidęs abiejuose plaučiuose. Iš pradžios pasireiškia sausais karkalais, vėliau gali atsirasti ir jų drėgmių.

Chroniškasis B. dažniausiai pasitaiko vyresniame amžiuje ir plaučių išplėtimo (emfizemos) lydimas. Chroniškajam B. reikšmingi staziniai reiškiniai mažajame kraujo apytakos rate (kaklo venų išsiplėtimas, cianozė, dešiniosios širdies padidėjimas). Ligos eiga ilga, su pagerėjimai vasaros metu ir pablogėjimais rudenį ir žiemą. Skreplių būva arba labai maža, bet didelis kosulys su astminiais priepuoliais, arba su gausiu skreplių kiekiu. Kaikada chroniškiems bronchitikams pasidaro bronchų išsiplėtimas — bronchiektazė. B. capillaris (bronchiolitis) paprastai atsitinka vaikams arba vyresniame amžiuje. Sumažėjus bronchų spindžiui dėl gleivinės pabrinkimo, skreplių padaugėjimo, tokiems ligoniams lengvai užsikemša bronchai ir atsiranda dusulys, kvėpavimo padažnėjimas, cianozė. Kartais gali būti ir temperatūra pašokusi. Galutinai B. neretai pereina į plaučių uždegimą.

B. serga ir naminiai gyvuliai, ypač arkliai. Būva chroniškas ir smarkus, dažnai lydįs limpamąsias ligas, pvz. geležuonis, gripas ir kt.

Bronchoplastika chirurginė operacija broncho fistulai uždaryti.

Bronchopneumonija lobarinis—kataralinis plaučių uždegimas, būdingas tuo, kad procesas eina atskirais židiniais. B. atsitinka dažniausiai vaikams ir vyresniame amžiuje po tymų, kokliušo, difterito, gripo.

Bronchito priežastimi yra bakterijos (strefo stafylo — pneumokokai), o temperatūra esti augšta — 40° C ir daugiau. Liga prasideda abiejuose plaučiuos. Trunka 4—6 savaites, kartais ir ilgiau.

Bronchosltopas medicininis įrankis, kuriuo galima tiesioginiai bronchus apžiūrėti.

Bronchoskopija bronchoskopo įleidimo į bronchas aktas. Medicinoje ja ne tik bronchas tiria, bet ir iš jų šalina netikėtai patekusius pašalinius kūnus, pvz. vaisių kaulelius, sagas.

Bronchotomija bronchų pravėrimas, — tokia chirurginė operacija. Ji reikalinga j bronchas patekusiam pašaliniam kūnui pašalinti arba naujam takui padaryti, kad oras į plaučius patektų, jei trachėja būva neprieinama ir tracheotomijos keliu tikslas nepasiekiamas.

Brong. Taip gamtininkai trumpina A. Brongniart’o pavardę..

Brongniart 1) Adolphe Tėophile (1801—1876) prancūzų botanikas. Veikale Énumération des genres de plantes cultivées au Musée d’histoire naturelle de Paris 1843 sudarė jo pavadintą natūraline augalų sistemą. Išsp. Histoire de végétaux fossiles 1828—1837.

2) Alexandre (1770—1847) prancūzų geologas, 1797 École de France profesorius, 1800 Sèvres porcelano fabriko direktorius. Išsp. Traité élémentaire de minéralogie 1807, Classification et caractères mi-néralogiques des roches homogènes et hétérogènes 1827, Traité des arts céramiques eu des poteries 1844.

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+5375-0=5375 wiki spaudos ženklai).