Kviečiame visus registruotis, įsijungti ir dalyvauti ELIP iniciatyvose: Nėra atminties - nėra kultūros, Kapinės – Lietuvos paveldas, bičiulystė – šeima, mokyklų varžytuvės, LE skaitmeninimas.

Puslapis:LE19.djvu/218

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Pereiti į navigaciją Jump to search
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

Montecatini vidurinės Italijos mineralinio vandens kurortas Toskanijoje, 10 km į p.v . nuo Pistojos; apie 10.000 gyv. Per metus čia apsilanko apie 80.000 kurortinin- kų. Jo vanduo ir eksportuojamas. Pats kurortas vadinamas M. Terme, o šalia jo esąs kitas miestelis tik M. Mineralinis vanduo gydo kai kurias skilvio, kepenų ir tulžies ligas.

Montechi i Capuleti Shakespeare tragedijoje — Romeo ir Julija — dviejų besikivirčijančių giminių pavardės.

Monte Cristo, M ontecristo, šen. Oglasa, maža (10,4 km2) Italijos sala, esanti 38 km į p. nuo Elbos, negyvenama, uolėta. Saloje išlikę 1553 apleisto kamaldulių vienuolyno griuvėsiai. M .C . išgarsėjo A. Durnas (tėvo) Grafo M. C. vardo romanu.

Montecuceoli (Montecucculi) Raimund (1609-1680) grafas, Romos imperijos princas (1651), Melfi (Neapolio) hercogas (1679), Austrijos maršalas. Karinę karjerą pradėjo 16 metų eiliniu. Būdamas švedų nelaisvėj, studijavo karinius ir kitus mokslus. Grįžęs iš nelaisvės, vėl dalyvavo karo veiksmuose Vokietijoje, Vengrijoje ir Italijoje. Po Vestfalijos taikos (1648), M. kuriam laikui pasitraukė iš aktyvios karo tarnybos ir dirbo Imperijos karo tarnyboje, buvo imperijos pasiuntiniu Flandrijoje ir Anglijoje, popiežiaus pasiuntiniu Švedijoje. 1657, po vedybų su grafiene Marga- rethe Dietrichstein, vėl įstojo į aktyvią karo tarnybą. Tais pat metais pasiųstas su imperijos armija Lietuvos - Lenkijos karaliui Jonui Kazimierui talkon prieš Rakoči (Rakoczy) ir jo sąjungininkus švedus. M. kartu su Brandenburgo elektorium Fridrichu Vilhelmu sumušė Rakoči ir išvarė švedus iš Jutlandijos ir Pomeranijos; švedai buvo priversti pasirašyti Olivos taikos sutartį 1660. Tais pat metais M. paskirtas Raab gub., kur gynė Austriją nuo turkų; 1664 prie upės Raab, netoli St. Gottardo vienuolyno, jis taip sumušė turkus, kad šie turėjo pasirašyti dvidešimčiai metų karo paliaubų sutartį. 1672-75 M . vadovavo Austrijos kariuomenei prie Reino prieš prancūzų karo genijus Turenne ir Condė; Philipsburgo apsupimas (1675)

Monte Cassino

R. Montecuceoli

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2186-0=2186 wiki spaudos ženklai).