šajame gyvenime A. vad. trumpą maldą, kuria pradedamas koks viešasis, iškilmingas minėjimas ar šiaip susirinkimas.
Alona 1) Kėdainių aps. upė, Nevėžio deš. intakas, 26,1 km ilgio.
2) Trakų aps. upelis, Luknos (Merkio) deš. intakas, 13,5 km ilgio. Ties Anglininkų k. pagaunamas minagas upeliais. A. dugne esama dvidangčių moliuskų, kurių pagalba auginami perlai ir aukštos kokybės sagos.
3) Širvintų vi. Ukmergės aps. ež. Širvintos (šventosios, Neries) baseine; altitudė 130,4 m aukščiau jūros lygio.
Alongé (pr.) prie vekselio prilipintas lapelis, vartojamas tada, kada vekselio blanke (antrojoje pusėje) nepakanka vietos naujų vekselio jsirašytojų parašams.
Alonso Damazas (g.1898) ispanų kalbos ir literatūros istorikas ir poetas. Išsp.: Poemas puros 1925 Ensayos sobre poesía española 1950, Poetas españoles contemporáneas 1952 ir kt.
Alopatija (gr.) tokia gydymo kryptis, kada ligos reiškiniai gydomi priešingai veikiančiomis priemonėmis, pvz. karštis gydomas šalčiu. Terminas vartojamas, kada norima pažymėti medicinos srovė, priešinga homeopatijai.
Alopecurus ž. Pašiaušėlis.
Alosa Tinta ž. Perpelė.
Alotigeninas (gr.) vandens atnešta pašalinės medžiagos priemaiša, patekusi j pagrindinj sluogsnį.
Alotropija. Kai kurių elementų savybė turėti ne vieną kristalinę lytį, bet keletą, pareinamai nuo atomų arba molekulų susiskirstymo. ž. Monotropija ir Enantijo-tropija.
Alovė Alytaus aps. bažnk. ir valsčiaus centras. Pirmoji bažnyčia statyta prieš 1697. Nauja 1802.
Alovė 1) Alytaus aps. Alovės vi. upelis, Nemuno deš. 'intakas, 7,9 km ilgumo.
2) Alovės vi. ež. 0,8 km- ploto. 133,6 m aukščiau jūros lygio. Išteka Alovės upelis 4 m gilumo.
Alpaka 1) P. Amerikos indėnų prijaukintas kuprinių grupės gyvulys, viena iš dviejų guanako rasių (Lama huanacos), vad. ir pako. Ilgu kaklu, apaugusi l'igi 60 cm ilgumo vilna, kuri yra brangi audinių žaliava. Auginama daugiausia Peru ir Chilėje. Auga pusiau prijaukintos atvirame lauke ir kartą per metus suvaromos į užtvaras vilnai nukirpti.
2) Metalas vad. ir naujuoju sidabru.
Al pari (it. pr. — lygiai) šiaip žymimas akcijų ir kitų vertybių kursas, jei jis lygus su nominaline (parašyta) jų verte.
Alpera Albacetės prov. Ispanijoje vietovė su keliais urvais , kuriuose 1910—1911 Pascual Serrano ir H. Beuil surado kelis paleolitinio žmogaus pieštus paveikslus.
Alpės Europos kalnai, išsitiesę puslankiu nuo Genuos įlankos rytų link per 1200 km. A. skiria p. Europą nuo vid. ir š. Europos. Be A. Viduržemio jūros klimato įtaka siektų vidurio Europą, pakeisdama augmenų ir žmonių gyvenimo sąlygas. A. sudaro Reino, Dunojaus, Po ir Ronos ta-koskirą. A. formavimasis prasidėjęs karbono laikotarpyje ir ba'igėsi mioceno-pli-oceno laikais. Visas kalnynas yra išraižytas kluonių ir tarpeklių. Diluvijaus laikotarpyje ledynai buvo apkloję 170 000 km2. Dabar amžinas ledas dengia 3800 km2.
Vak. A. yra viršūnės Mont Blanc (4810 m), Mt. Pelvoux (4100 m), Monte Rosa (4560 m), Materhorn (4480 m) ir kt. Rytinių A. viršūnė Pic Bemina (4050 m).
Klimatas. Aukštumose gausu saulės spindulių, dėl to ir žiemos metu aukštumų kurortai St. Moritz, Davos, Arosa ir kt. turi nešaltą ir giedrą orą. Vidutiniškai per 170 m aukštyn temperatūra krinta įoc. Vasara kalnuose šalčiau negu žemumose, žiemą kartais aukštumose šilčiau. Lietaus daugiaus'a iškrenta į ežerų pusę atkreiptose pašlaitėse. Mažiau
Alpakos
Alpės (Materhorn 4482 m)