Puslapis:LE01.djvu/139

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

narnose būstinėse arba įmonėse; kur darbas dirbamas dulkėtuose kambariuose, darbininkai dažnai apserga kvėpavimo takų kataru. Raštininkai ir apskritai tarnautojai suserga hemorojum. Spaustuvių raidžių rinkėjai ir cinkografijų darbininkai chroniškai nuodijąs švinu, apserga džiova, arba švinas sukelia specifinių organizmo sutrikimų, kurie pasireiškia diegliais pilvo srity, rankų, pirštų raumenų paralyžium, rankų drebėjimu, galvos svaigimu ir 1.1. (saturnizmas). Apskritai tose įmonėse, kur darbininkai gauna dirbti nuodingų medžiagų veikiami, dažnai organizmas chroniškai nuodijamas. Profilaktikos požiūriu reikia sudaryti tinkamos sąlygos, kad įmonės, dirbtuvės tikamiai būtų įrengtos, kaip tai reikalauja šių laikų higiena.

A. ligų klausimas įgyja ypatingos reikšmės socialiniam draudimui, nustatant pensijas ir gydant susirgusius A. liga. Amatuti Makabėjų laikų žydai, tarnavę Sirijos karaliaus Demetrijaus kariuomenėj; persų karaliaus Arsako paimti į nelaisvę, pnadžioje įkurdinti Persijoj; persai juos vadino manuenais, nuo jų vado Manue. Apie 83 Kr. g. atkeliavo į Armėniją; čia priėmę armėnų tikybą ir papročius, buvo sudarę atskirą satrapiją.

Amazonė didžiausia Brazilijos ir vandeningiausia pasaulio upė, 6180 km ilgio. Baseinas 6.877.600 km.2. Ją sudaro upės: Ucayali 2138 km ilgio ir Maranon 1280 km ilgio, prasidedančios Andų kalnuose, Peru valstybėje ir tekančios giliuose slėniuose ir kanjonuose. Išėjusi į lygumą, A. teka mažu nuolydžiu lygiagreta su pusiauju per atogrąžų miškus ir balas ir plačia delta įteka į Atlanto vandenyną. A. turi per 200 intakų, jų 100 tinka laivininkystei. Su savo intakais A. sudaro didžiausią pasaulio vandens kelių sistemą. Jūros laivai gali plaukti Amazonės baseinas

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+1949-0=1949 wiki spaudos ženklai).