Puslapis:LE01.djvu/32

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis buvo peržiūrėtas

Versuch eines vollstaendiges grammat. — kritischen Woerterbuchs der hochdeutschen Mundart 1774—8, 21793—1801; Mithridates oder allgemeine Sprachenkude (1806 — 1817 A. mirus leido J. S. Vater) ir kt. Mithridates 1809 duoda ir lietuviškų ir senprūsiškų tekstų.

Aden

Aden pusiasalis, miestas, uostas ir karo tvirtovė p. Arabijos pakraštyje. D. Britanijos kolonija (nuo 1839). A . pusiasalis yra 8 km ilgumo ir su Arabija jungiasi siaura sąsmauka. A. 33 000 gyv. (1950). Klimatas labai sausas. A. karo tvirtovė saugo britų vandens kelią į Indiją. Uostas vadinamas Steamer Point. A. protektoratas apima gretimas arabų sritis drauge su Hadramautu ir Parim sala, iš viso 272.000 km2 su 600.000 gyv.

Konrad Adenauer

Adenauer Konradas (g. 1876 I 5) vokiečių politikas. Katalikų Centro partijos narys. 1917 — 1933 Koelno vyr. burmistras. 1919 A. rūpesčiu įst. Koelno univ. 1917 — 1918 Prūsijos aukštųjų parlamento rūmų narys ir 1928—1932 Prūsijos valst. tarybos pirmininkas. Hitlerio laikais keletą kartu kalintas. 1946 CDU (Christliche Demokratische Union) pirmininkas. Nuo 1949 IX 15 pirmas Vakarų Vokietijos kancleris Bonnoj.

Adenitas (gr.) liaukos uždegimas.

Adenoidai limfatinių audinių išaugos ant nosiaryklės skliautų, kur pasibaigia nosis ir prasideda ryklė, šių limfinių audinių padidėjimas, išaugimas vad. adenoidais. Jie apsunkina kvėpuoti nosimi, silpnina klausą, sutrikdo kraujo apykaitą kaukolės pagrinde. A. išaugos, be to, keičia veido išraišką, (žioplių tipas), neigiamai veikia proto gabumus.

Adenoma (gr.) liauku pavidalu sudarytas gėrybinis epitelinis navikas.

Adenozmas gliukozidas turįs monosacharido ribozos, pasidaro degraduojant nukleininei rūgščiai. A. ir fosforo rūgšties junginys — adenileninė rūgštis, pasitaiko mielėse ir raumenyse. Adenozinotrifosforo rūgštis, ATP, reikšminga karbohidratų (cukrų), baltymų ir fosforo rūgšties apykaitos procesuose. ATP preparatai vartojami kraujo indų sutrikimams gydyti (angina pectoris).

Adeodatus (lot. Dievo duotasis) popiežiai: 1) A. I — Deusdedit. 2) A. II (672-676), kovojo su monoteletizmu.

Adeps (lot.) taukų pavadinimas. A. suillus, kiaulės taukai, ir A. Lanae, avių vilnų taukai, lanolinas.

Adeptas (lot.) pašvęstasis, įvestasis į paslaptis, pilnai patikimas šalininkas.

Aderno, šen. Hadranum, Sicilijos mst. prie Etnos ugniakalnio; 42 000 gyventojų (1952).

Adgukštis Betygalos vl. Raseinių aps. upelis, Šaltragio, (Kiršnovės, Dubysos, Nemuno) kair. intakas; 3,5 km ilgio.

Adhezija 1) savitarpio traukos jėgos, veikiančios kūnų molekulas, joms esant pakankamai arti viena kitos. Jos ypačiai stiprios kietam kūnui susisiekiant su skystimu, kai pastarasis vėsdamas ar garuodamas kietėja, stingsta (rašymas, dažymas, cementavimas, klijavimas, nitavimas). Dėl A. pilant skystį iš indo, prie jo sienelių susidaro lašai, kurie pakibę laikosi, kol jų svorio jėga nugali indo medžiagos ir skysčio molekulų traukos jėgas.

2) Sulipimas ir suaugimas gretimų organų, dažniausiai dėl uždegimo.

3) Dirvožemio, žemės dalelių savybė laikytis krūvoje dėl vandens kabinamosios jėgos.

ad hoc (lot.) šiam atvejui, šiam tikslui.

Ad homlnem argumentum (lot.) tikinamas, remiamas ne daiktiniais įrodymais, bet asmeniniais, pvz., kreipiantis į atitinkamo žmogaus jausmus.

Ady Andrius (1877—1919) Vengrijos poetas. Uj versek rink. 1905 skelbia naujosios Vengrijos inkarnacija savyje ir ieško Vengrijos ir Vakarų kultūros sintezės. Simbolistas, impresionistas, hedonistas ir atgailotojas, įtakingas jaunajai kartai. Poezijos rinktinė 1950.

Adiabata. Kūnas adiabatiškai kinta, kai jis nei gauna, nei atiduoda šilumos, kai šilumos kiekis nekinta. Tiesę, kuri vaizduoja šitokį kitimą slėgio-tūrio diagramoje, vadina adiabatine tiese.

Adiafora (gr.) kas moralės atžvilgiu abejingas, neturi vertės. Pagal cinikų ir stoikų mokslą — A. yra tai, kas nėra nei gera, nei bloga, o viduryje tarp jų, kaip

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Aurimas Rapečka – autorius – 82% (+4384-0=4384 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – redaktorius – 18% (+943-1=942 wiki spaudos ženklai).