Puslapis:LE01.djvu/352

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

pačioje geografinėje platumoje Halifax (Kanadoje) šaltosios Labradoro srovės įtakoje vidutinė metų temp. 5,5°C, o Bordeaux (Prancūzijoje) 12,8°C. Smarkiausi viesulai pasitaiko tarp pasatų zonų. Orka-nų periodais (nuo VIII ligi X) jie siaučia į šiaurę nuo Antilų salų. Sausros metu, kai vėjai pučia nuo Saharos, susidaro dulkių kritulių ir rūkų.

Gyvūnija. Daugiausia planktono yra ligi 100 m gilumo, giliau 400 m jo maža, bet gyvūnijos kiek randama ir didžiausiose gelmėse, š. dalyje daug paukščių, jūrų arklių (Tricheus rosmarus) ir ruonių. Vidutinių platumų (40° — 65« š. pi.) ¡negiliosios šiaurės sritys žuvingos, ypač gausu menkių, silkių ir joms giminiškų žuvų. Atogrąžų srityje (ligi 25° š. pi.) laikosi skraidančios žuvys. Pietų atšiaurėje plačiai pasklidę albatrosai ir Kapo karveliai. Pingvinai laikosi šaltuose vandenyse. Antarkties zonose dar yra banginių, žvejybos požiūriu A. yra svarbiausias iš visų vandenynų, ypač š. Europos seklumose ir Amerikos pakraščiuose.

Susisiekimas ir geopolitinė reikšmė. Pirmieji A. dar VIII—IX a. perplaukė normainai. Pirmasis garlaivis perplaukė A. tarp Anglijos ir š. Amerikos tik XIX a. viduryje. 1866 C. Field pravedė pirmąjį povandeninį telegrafo kabelį tarp Airijos ir Amerikos. 1928 Lindberg pirmas perskrido A. lėktuvu iš vakarų į rytus. Dabar palaikomas pastovus susisiekimas lėktuvais. 19.16 A. perplaukė pirmą kartą vokiečių povandeninis laivas Deutschland. 1919 iš Anglijos perskrido Amerikon pirmas orlaivis, žmonių migracijos ir prekių transporto požiūriu A. yra svarbiausias iš visų vandenynų, nes artimiausiu keliu jungia du didžiausius žemynus. Jo šiaurės pusrutulio krantai yra tankiausiai žmonių gy-

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+1904-0=1904 wiki spaudos ženklai).