Puslapis:LE01.djvu/37

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis buvo peržiūrėtas

Svarbiausia tos medžiagos cheminė dalis yra adonidinas, kuris gali būti iš augalo išskirtas grynų gelsvos spalvos kristalėlių pavidalu.

Adonson Mykolas (1727—1806) botanikas ir zoologas, 14 metų gyveno Senegale, tirdamas to krašto florą ir fauną. Išsp.: Histoire naturelle du Senegal 1757, Familles des Plantes 1763, Histoire de la botanique et plan des familles naturelles des plantes 1864 (atspausdinta jau jam mirus). Jo vardu Linnejus pavadino augalų gentį Adansonia.

Adoptio (lot.) nesavarankiško asmens įsūnijimas.

Ad perpetuam rei memoriam (lot.) amžinam reikalo atminimui.

Ador Gustavas (1845—1928) šveicarų politikas. 1914—1928 Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus pirmininkas ir karo belaisvių agentūros steigėjas.

Adour p. Prancūzijos upė, 335 km ilgio.

Adra sen. finikiečių Adbera, p. Ispanijos uostamiestis į p. r. nuo Granados; 15 000 gyv. (1950).

Adrastea ž. Nemezida.

Adrenalinas[1] (suprareninas) C9H13NO3, medžiaga, kurią gamina antinkstinės liaukos smegeninis sluogsnis. Jaudina simpatinę nervų sistemą. Sutraukia smulkiąsias kraujo gysleles. Dažnai chirurgų vartojamas operuojant. Ž. Antinkstinė liauka.

1) antrašas, užrašytas voke ar šiaip jau siuntinyje, rodantis, kam ir kur korespondencija turi būti įteikta;

2) pati atsitiktinio buvimo ar mažiau ar daugiau pastovaus gyvenimo vieta;

3) kolektyvinis viešas žmonių kreipimasis į asmenį, įstaigą ar valdžią su pareiškimu politinio nusistatymo, pažiūrų, jausmų ir t. t., bet ne reikalavimo. Pastarąja prasme A. skiriasi nuo peticijos.

Adria š. Italijos mst. Po upės deltoje; 40.000 gyv. (1951). A. įkurtas etruskų kaip Adrijos jūros uostas. Dėl Po upės sąnašų A. 22 km nutolęs nuo jūros kranto.

Adrian Edgar Douglas (g. 1889) anglų psichologas. 1929—1937 Karališkosios tyrimų dr-jos prof. Foulertone. Nuo 1937 Cambridge univ. prof. 1932 drauge su Ch. S. Sheringtonu gavo Nobelio premiją. Išsp.: The Basis of Sensation 1928, The Mechanism of Nervous Action 1932, The Physical Basis of Perception 1947, su kitais Factors Determining Human Behavior 1937.

Adrianopolio taika (1829 IX 14) tarp Rusijos ir Turkijos. Prutas ir Dunojus buvo pripažinti Rusijos siena. Rusija įgijo visą Juodosios jūros pakraštį nuo Kubanės iki šv. Mikalojaus uosto š. Kaukaze, teisę prekiauti Juodojoj ir Viduržemio jūroj. Turkija pripažino Graikijos nepriklausomybę ir leido Dardanelų sąsiauriu plaukyti prekių laivams.

Adrianopolis, turkų Edirne, bulgarų Odrin, europinės Turkijos dalies mst. Tundžos ir Maricos upių santakoje; 30.000 gyv. (1950). Opiumo, rožių aliejaus, vyno ir šilko prekyba.

Adrijos jūra Viduržemio jūros šaka; 132.000 km2; p. daly giliausioji vieta yra 1230 m. Didžiausias druskingumas (p. daly) 3,8%. A. J. yra atsiradusi terciaro periode, žemės plutai įlinkus tarp susiraukšlėjusių Apeninų ir Dinarų kalnynų. Plioceno gadynėj, įgriuvus Otranto sąsiauriui, susijungė su Viduržemio jūra. Italijos krantai neturi patogių gamtinių uostų. Jugoslavijos krantai statūs ir išraižyti. Svarbiausi uostai: Venecija, Triestas, Ancona, Bari, Brindisi, Split, Dubrovnik ir Fiume. Žiemos metu siaučia pavojingi vėjai — bora.

Adsorbcija dujų, skysčių bei tirpalų sutirštėjimas kūno paviršiuje.

Adsorbentia (lot.) vaistai ir medžiagos, savo paviršiumi sugeriančios nuodus, toksinus, bakterijas ir kitas medžiagas. Dažniausiai vartojama smulki medžio ar gyvulinė anglis, kartais aluminio hidroksidas, pektino preparatai ir kt.

Adstringentia (lot.) vaistai ar medžiagos, kurios veikdamos gyvą audinį, jį sutraukia ir tuo būdu stabdo sekreciją ar kraujavimą, pvz. taninas, švino druskos.

Adua, Adova, Etiopijos mst., Tigrės provin. sostinė; a. 10.000 gyv. (1950). 1896 III 1 prie A. buvo sunaikinta gen. Baratieri vadovaujama italų kariuomenė.

Aduliaras mineralas iš ortoklazų visai skaidrios atmainos.

Adulteras ž. Svetimavimas.

Adutiškis Švenčionių aps. mst., 1526 įk. Jono Radvilos dvare; 30 km į rytus nuo Švenčionių, prie Lintupio—Pastovių glžk.; a. 700 gyv. (1939). A. išaugo iš Kiškų dvaro, kurį Vilniaus vyskupas Stanislovas Kiška padovanojo Vilniaus kapitulai ir 1608 pastatydino bžn. 1826 kan. Civinskis (vėliau Vilniaus vysk.) pastatydino mūro bžn. A. vl. išlikęs grynai lietuviškas.

ad valorem (lot.) nuo vertės.

Adventai (lot. adventus — atėjimas) bažnytinis laikas prisirengti Kristaus atėjimui per Kalėdas. Prasideda šv. Andriejaus dieną (XI 30) arba artimiausią po jo sekmadienį. A. yra bažnyt. metų pradžia. Kaip pasirengimas malonės šventei, A. yra atgailos, susikaupimo ir džiaugsmingo laukimo laikas. Tatai išreiškia bažnytinės A. maldos, evangelijos ištraukos, giesmės ir liturginiai drabužiai, uždraudimas tikintiesiems kelti iškilmingas vestuves, rengti triukšmingus pasilinksminimus, šokius ir kt. (Šv. Andriejus nukarpo

Išnašos

  1. LE spausdinant pastebėta klaida: išspausdinta Adrenalinis turi būti Adrenalinas

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Aurimas Rapečka – autorius – 75% (+5280-0=5280 wiki spaudos ženklai).
  • Nerijus Galiauskas – autorius – 25% (+1769-0=1769 wiki spaudos ženklai).