Puslapis:LE01.djvu/445

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

Lidumnieks; rašė publicistinių ir pedagoginių raštų. Raštų rinkinys išl. 1923.

Ligotnu Jekabs Auseklis 1904.

Ausies higiena. Sveika ausis nereikalinga saugoti nuo įprasto šalčio. Dideliam vėjui pučiant naudinga A. užkimšti vata, ypač mažiems vakams. A. kaušelį reikia saugoti nuo nusišaldymo. Nuo skersvėjo įvyksta net vidiniai (A. labirinto) susirgimai, žalingas paprotys A. krapštyti įvairiais kietais daiktais, nes nuo to dažnai sužeidžiamos A išorės sienelės, net ir būgnelis. Kenksminga į A. kišti kamforo, svogūno, česnako arba, dantims suskaudėjus, pilti į A. etero, chloroformo, odekolono. A. nepakenčia nei vandens, ypač šalto, įpylimo, šaunant iš patrankų ar kulkosvydžių, reikia prasižioti, nes sutirštintos oro bangos, suduodamos į būgnelį, gali žymiai padidinti spaudimą vidurinėje ir vidinėje A. ir sutriuškinti būgnelį ar patį klausos organą. Prasižiojus, oro spaudimas A. žymiai nepadidės, nes jis tada lengvai išsilygins pro Eustacho landelę, ryklę ar atvirą bumą. Dažnai A. suserga nuo slogos, ypač jei no-siaryklėje yra Adenoidų išaugų.

Ausies kamštis susidaro, jei normalios išorės A. landos sieros liaukų atmatos — A. siera, susimaišiusi su nusilpusiu epidermiu, dulkėmis iš oro ir plaukeliais, sutirštėja, susisuka į kamuoliukus ir neiškrinta laukan, bet lieka išorėje landoje. A. K. sukelia A. apkurtimą, spengimą, kartais galvos sukimąsi.

Ausies kateteris 14—15 cm ilgio, 2-4 mm skersmens metalinis vamzdelis lenktu galu. Juo perpučiama užgulta ausis iš nosies pusės pro Eustacho landelę.

Ausies polipai savotiškos jungiamųjų audinių išaugos. Jos iš oro apsuktos plėvele ir padengtos plokščiu epiteliu. Pradžioje A. P. būva mažyčiai ir vadinami granuliacijomis. Dažniausiai jos išauga nuo vidurinės ausies sienelių, paaugusios išlenda pro skylėtą A. būgnelį iš vidurinės A. į išorinę landą. Išaugos išsirita dėl kaulinių vidurinės A. sienelių rūdijimo. Tai pūlingo vidurinės A. įdegimo padaras.

Ausies ūžesiai ir gaudimas įvyksta dėl tam tikrų patologinių pakitėjimų išorėje, vidurinėje ar vidinėje ausyje. Jie reiškiasi įvairiais įkyriais garsais, spengimais, ūžimais, įvairiais tono skambėjimais, švilpimais, tvaksėjimais ir kt.

Ausinė, ausinė kepurė — kepurė su ausų uždengimais, su mažais ant akių už-leidžiamais kailiukais.

Ausioniškis Zarasų vi. ež., a. 4 ha ploto. Per jį teka Nikaja (ar Nikajus), Laukesos (Dauguvos) aukštupys.

Ausis klausos ir pusiausvyros organas, skiriamas į išorinę, vidurinę ir vidinę dalį. Išorinę A. sudaro A. kaušelis ir išorinė A. landa. Vidurinę A. sudaro a. 1 cm3 dydžio tuštuma-dėžutė su kauliukais: plaktuku, priekalėliu ir dviem raumenėliais. Be to, vidurinei A. priklauso ir Eustacho landelė, jungianti jos tuštumą su nosiarykle. Išorinę A. nuo vidurinės skiria plona plėvelė — A. būgnelis. Vidinėje A. guli svarbiausias klausos percepcijos Corti organas ir pusiausvyros organas, sudarytas iš trijų puslankių. Nuo Corti organo ir nuo puslankio eina nervai į galvos smegenis. Garsas perduodamas tuo būdu. Visų pirma oro bangos patenka į išorinę A., kuri yra ir garso stiprintuvas. Toliau jos eina į vidurinę A. ir sukelia būgnelio virpėjimus. Būgneliui ap- saugoti nuo didelių bangavimų smūgių jo užpakalyje yra susisiekianti su gerkle Eustacho landelė; oro slėgimui padidėjus iš išorinės A. dalies, toks pat slėgimas per gerklę ir Eustacho landelę veikia būgnelį iš kitos pusės, ir tuo būdu slėgimai išsilygina. Būgnelio virpėjimai persiduoda plaktukui, priekalui ir kilpai. Per apskritą langelį jie pereina į vidinę A., limfoje sudaro bangas, kurios skleidžiasi per pusrutulinius kanalus. Per sraigę virpėjimai pasiekia membraną basilaris, kuri yra sudaryta iš 20.000 —30.000 elastingų, mikroskopinių siūlų, kurių ilgis nuosaikiai didėja, einant nuo sraigės pagrindo į viršūnę, čia pasiekia membranoje esantį Corti organą, kurį sudaro a. 5000 mikroskopinių, tamprių, nuosaikiai didėjančių siūlų. Corti organas primena kaip ir turtingos klaviatūros fortepioną, prie kurio stygų iš vienos pusės prieina išsišakojusio centrinio nervo siūlai. Atėję virpėjimai rezonanso keliu sužadina vieno ar kito membrana basilaris ir Corti organo siūlų virpėjimus. Kiekvienas siūlas, stipriausiai reaguodamas į kurį vieną jį atitin-

Ausinė kepurė

Ausies piūvis

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+4643-0=4643 wiki spaudos ženklai).