dinta Forma chrikstima. 1730 pilną protestantišką A. paruošė Jonas Berentas, 1775 ją iš naujo perredagavo G. Ostermejeris, ir ji buvo pakartota 1825 ir 1830. O 1895 Naują Agendą išv. Lackmeris iš Karaliaučiaus, Oloffas iš Klaipėdos ir Šteinas iš Tilžės.
Agenesia (gr.) įgimta bet kurio organo ar kūno dalies stoka.
Agenoras legendarinis finikiečių protėvis, Sidono ir Tryro karalius, Kadmo, Foiniko, Kiliko ir Europos tėvas.
Agentas (lot. agens) asmuo veikiąs kito įgaliojimu. Pareinamai nuo to, keno vardu A. veikia ir nuo įgalioto reikalo turinio, skiriami oficialiniai A. (diplomatiniai, fnansiniai, policiniai) ir privatiniai, pvz. prekybos A. Nuo prekybos tarnautojų ir komivoježerių A. skiriasi tuo, kad jis yra savarankiškas pirklys, nuo komisininko tuo, kad yra tik jį įgaliojusio atstovas ir tik įgaliojusio vardu ir sąskaita veikia, o komisininkas prekybos sutartis sudaro savo vardu, tik įgaliojusio sąskaita. Kasdienėj kalboj A. vad. ir komisininkas, ir komivoježeris, ir bendrai kiekvienas asmuo, verčiąsis prekybiniu tarpininkavimu.
Agents mineralisateurs (pr.) mineralizatoriai, kurie, bestingdami skystos magmos pakėlimo metu, padeda pasigaminti didesniems kristalams. Tai yra garų ir dujų pavidalo vanduo, angliarūgštis HF B2 O3 HCI[1] ir t. t.
Agentūra kontora arba įstaiga, kuri atstovauja kurios nors pramonės ar prekybos verslamonėms reikalams. Tokias A. steigia pramonės ir prekybos verslamonės įvairiose vietose, norėdamos praplėsti savo produktų pardavimo rinką.
Agentūrinės žinios slapto pobūdžio žinios apie priešą. Taip pat žinios, teikiamos slaptųjų policijos agentų apie asmenis, pavestus jai sekti.
Agentūros telegramų įstaigos, kurios centralizuoja, paskui perduoda publikai ir laikraščiams, telegrafu ir telefonu iš visų pasaulio dalių politines, finansines, prekybines, jūrininkystės ir kt. žinias. Jos skleidžia ir oficialius ir oficiozinius pranešimus. Seniausia jų Havaso A. Vėliau Havaso pavyzdžiu susikūrė tokių agentūrų kitur: Reuter (Anglijoj), Stefani (Italijoj), Wolff (Vokietijoj), Elta (Lietuvoj), Leta (Latvijoj), Associated Press (JAV) ir t. t.
Ager (lot.) žemė, laukas. A. publicus Romoje sudarė užkariautosios žemės, kurios buvo laikomos romėnų tautos nuosavybe; a. privatus, arba assignatus — išdalytoji atskiriems asmenims žemė, už kurią jokio atlyginimo nereikalauta; a. vectigalis — išdalytoji atskiriems asmenims žemė, už kurią jos nuomotojai turėjo mokėti atlyginimą natūra (vectigal).
Ageratum Mexicanum Sims augalas iš atogrąžų kraštų (šeim. Compositae) mėlynais ir baltais žiedais, a. 30 cm aukštumo, bet var. Blausternchen ir var. Little Dorrit a. 8—10 cm aukščio.
Agesilajas II Spartos karalius (444—358) kovojo su persais Maž. Azijoj, apgynė nuo tebiečių Spartos miestą, bet negalėjo sutrukdyti jiems atgaivinti Arkadijos ir Mesenijos nepriklausomybės.
Ageusia (gr.) skonio jutimo trūkumas, susirgus liežuvio gleivių plėkšnelėmis, skonio nervams arba tam tikroms smegenų dalims.
Agila 1) Labguvos aps., Pričkagrabės vl., k., 1905 turėjo a. 1000 gyv.
2) (ir Agilas) Kuršių Užmario (Nerijos) k. 1846 smėliu užneštas. Vokiškai šis vietovardis vadinamas Agilla, Užmario kuršininkų ir Nesselmano bei Kuršaičio irgi pažįstama Adila, bet tos vietos žvejų lietuvių kalboje jau yra Agilas.
- K. Būga Lietuvių Kalbos žodynas 16 psl.; Gerullis ir Stangas Lietuvių tarmė Prūsuose.
Agio (pr. iš it. aggio, tark adžijo). Pinigų, vekselių, vertybės popierių kaina (kursas) rinkoj gali nutolti nuo parašytos (nominalinės) jų vertės. Jei rinkos kaina yra aukštesnė už nominalinę vertę, tai tas skirtumas vadinasi A. (priešingu atveju bus disagio). Paprastai A. išreiškiamas procentais, pvz. jei kuris vertybės popierius, kurio nominalinė vertė 100 pinigiškų vienetų, biržoj kotiruojamas 102, tai sakoma, kad A. lygu 2%.
Agiotage (prc.)[2] vadinama spekuliacija įvairių vertybių kainų skirtumais; pelno ieškojimas iš pinigų, vertybės popierių ir prekių kainų svyravimo. Daugiausia toks A. vyksta vertybės popieriais. Fondų biržose nuolat vyksta įvairios pirkimo — pardavimo sutartys. Vertybės popieriai perkami arba tų, kurie nori savo kapitalą investuoti ilgesniam laikui ir iš to naudos turėti, o iš dalies ir norinčių per trumpą laiką tas pačias vertybes parduoti jau aukštesne kaina (kursu). Tokia biržų spekuliacija virsta A. (spekuliacine karštine), kada vertybių kursai sparčiai kyla ir į tą spekuliaciją įtraukiami platesni gyventojų sluogsniai.
Agitacija 1) paraginimas masių pasireikšti viešame, socialiniame ar politiniame gyvenime: A. už tam tikrą politinę reformą, už socialinę reformą; priešrinkiminė A. (už tam tikrą asmenį ar asmenų sąrašą) ir kt.
2) A. skiriasi nuo propagandos tuo, kad ji siekia greitų apčiuopiamų kovos rezultatų, o propaganda yra politinio auklėjimo priemonė ir neieško tuoj pasisekimo. Be to, A. yra grynai politinė sąvoka; propaganda eina ir ūkio gyvenime