Puslapis:LE03.djvu/272

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

Bromas cheminis elementas, jo ženklas Br. Rudai raudonas ėdąs skystis iš haloge-nų grupės. Atominis svoris 79,916, atominis numeris 35, valentingumas 1—7. Virimo temperatūra 58() C, lydimo temperatūra —7,36,- lyginamasis svoris 3,14.

B. aptiko 1826 Balard. B. labai veikiąs. Gamtoje jo palaido nėra, tačiau jo junginių yra vandenyje. B. randamas B. karna-Lto (KBr . MgBr^ . 6 H2O) pavidalu.

B. yra tamsiai raudonai rudas lakus skystis, aštraus erzinančio kvapo, lengvai jun-giąsls su metalais. B. ardo organinius audinius, nes, kaip chloras, B. yra labai godus cheminių reakcijų. B. veikia oksiduodamas, todėl balina organinius junginius. Su metalais duoda druskų, vad. bromidų. B. vartojamas auksui išskirti, B. junginiams gaminti, organinėje chemijoje vandeniliui pavaduoti ir kt.

Bromatologija (gr.) mokslas apie maistą, nustatąs, koks ir kokio kiekio maistas gali būti vartojamas.

Bromberg ž. Bydgoszcz (II t. 491 psl.).

Bromel, Bromelius Olus (1639 —1705) švedų botanikas. Jo vardu pavadinta augalų gentis Bromelia L. ir augalų šeima Bromeliaceae.

Bromelija, arba Nerolinas II, yra dirbtinė medžiaga, kurios kvapas primena karčiųjų apelsinų (Citrus bigaradia) žiedų kvapą. Chemikai šią medžiagą vadina be-ta-naftil-etil eteriu. Ji gaminama iš beta-naftolo ir etilo alkoholio. Tai balti kristalai, kurie lydosi 37,5() C, verda 2820 temperatūroje; lyginamasis svoris skystu pavidalu dg^: 1.051; tirpsta daugumoje organinių tirpiklių. B. vartojama muiluose ir odekolonuose.

Bromeliniai (Bromeliaceae) augalų šeima iš vienaskilčių (Monocotyledones), iš eilės Liliifiorae. B. auga Amerikos atogrąžos miškuose, dažnai medžių šakose. Jų yra apie 100 rūšių. Svarbiausios rūšys: Fil-landrija, Ananasas, Bilbergija. B. tarpe yra svarbių kultūrinių augalų, pvz. ananasas, ir visa eilė įdomių dekoracinių augalų šiltnamiuose.

Bromfield Louis (g. 1896) JAV rašytojas ir žurnalistas. Po I pas. karo daugiausia gyvena Prancūzijoje. Savo romanuose vaizduoja Amerikos ir Indijos gyvenimą. Išsp. The Green Bay Tree 1924 (dramatizuota — The House of Women), The Farm 1933 (nufilmuota), The Rains Came 1938, Night in Bombay 1940, Wild is the River-1941, Mrs. Parkington 1943, What Became of Anna Balton? 1944, The World we live in 1944, Pleasant Valley 1945, Mr. Smith 1951.

Bromidai ž. Bromo vandenilio rūgšties druskos.

Bromiclroizė dvokiąs prakaitas, dažniausiai kojų. Atsiranda suskilus ir susimaišius prakaitui, riebalams ir suragėjusių odos ląstelių liekanoms. 'Nuo jų greit permirksta kojinės ir apavas, ir jau iš tolo dvokia.

Brominimas organinės chemijos procesas, kuriuo vienas ar daugiau vandenilių pakeičiami bromo atomais. Geležis, jos halo-genų druskos ir kitos medžiagos čia veikia kaip katalizatoriai.

Bromley pietryčių Anglijos miestas Kento grafijoje, į pietvakarius nuo Londono; 65.000 gyventojų (1952). Elektros reikmenų ir batų pramonė.

Bromo acetonas — ašaras varantis preparatas (lakrimatorius).

Bromo junginiai ir druskos. Bromo vandenilis, bromo vandenilio rūgštis, arba hid-robromidas. Formulė HBr. Vandeny tirpstančios dujos. Ore „rūksta” (sudaro debesis). Stiproka rūgštis. Pagaminama arba iš elementų I-L ir Brs, arba ją fosforo rūgštimi išstumiant iš jos druskų.

Bromo preparatai: bromidai — kalio, natrio, kalcio, stroncio, nervus raminą vaistai. Perdidelį jų kiekį paėmus, galima apsinuodyti.

Bromo saligeninas, bromsalizolis, C7H7 Br O2, perliniai žvyneliai, 0,3—0,6 g dozėmis vartojami kaip vaistas nuo spazmų.

Bromo vandenilio rūgšties druskos arba bromidai, pvz. natrio bromidas iNaBr, kalio bromidas KBr. Medicinoje vartojamos vaistu nervams raminti. Sidabro bromidas AgBr jautrus šviesai ir vartojamas fotografijoje. Natrio hy-pobromitas, NaBrO veikia balindamas. Kalio bromatas, KBrOįj, 0,01% koncentracijos, vartojamas kviečių kepamajai vertei pagerinti. '

Bromuralis - miegą varą švelnūs, raminantieji vaistai. Tai yra balta, silpno kartumo kristalinė medžiaga. Mažai tarpi vandenyje. Vartojant nėra perdaug žalingas, bet jo vartojimas kartais gali ir įpročiu virsti.

Bronchai (bronchus) — kvėplės — kvėpuojamosios gerklės (trachėja) atšakos, Kurios, įėję į plaučius, suskyla į daugiau atsakėlių. B. yra dešinysis ir kairysis, kurie atsiskir.a ketvirtojo krūtinės stuburkaulio augštumoje. Dešinysis B. yra trumpesnis, platesnis ir storesnis už kairįjį; ilgis apie 3 cm. Kairysis B. plonesnis, ilgesnis, daugiau išlenktas; ilgio 4—5 cm. B. sienoms pamatą daro kremzliniai nesusieiną žiedeliai, užimą tik -V;5 viso apskritimo (forma raidės C), žiedelių plotis 3—4 mm, storis 1,0—1,5 mm. Tokių žiedelių dešiniajame B. yra 6- 8, kairiajame 9—12. Vienas su kitu žiedelius riša raiščiai. B. vidus išklotas gleivine.

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Arūnas Pabedinskas – autorius – 100% (+5089-0=5089 wiki spaudos ženklai).