cijos sprendimas gali būti apskųstas tik kasacijos tvarka.
Apeliuoti kreiptis į ką nors. Dabartinėje filosofijoje šis žodis pradedamas vartoti specialaus filosofinio termino prasme išreikšti charakteriui moralinės (egzistencinės) tiesos, ne abstrakčiai galiojančios, bet besikreipiančios į žmogų nepasitenkinti gyvenimo prievarta.
Apeiles IV a. pr. Kr. graikų tapytojas, žymiausi jo kūriniai: Aleksandras su žaibu, Aieksandras naitas, Antiganė, Artemidė, fortūna ir kt.
H. Houssaye Histoire d’Apelle 1868.
Apelsinas (pr. pomme de Sine — kinų obuoiys, oi. appeisienJ Citrum Aurantium Risso, Rutaceae šeimos atogrąžų Azijos vaisius. Yra daug įvairių atmainų (Citrus sinensis, Citrus bergamia, Citrus delicio). Auga JAV (ypač Floridoje ir Caiifornijo-je), Italijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Maž. Azijoje. JAV išvesto ypač daug naujų rūšių.
Apendicitas ž. Appendicitas.
Apeninai (Appemni) Italijos kalnynas išsitiesęs išilgai A. pusiasalio per 1400 km. Alpių tęsinys Genujos įlankos pakraštyje. A. tęsinys eina per Siciliją į š. Afrikos Atlaso kalnus. Vid. aukštumas 1200 m. Aukščiausioji viršūnė Gran Sasso d’Italia 2914 m. Endogeninėms jėgoms veikiant atsirado daug žemės plutos plyšių, nukritimų ir pervertimų, ir dėl to čia pasikartoja žemės drebėjimai ir ugnikalnių išsiveržimai. A. dalomi į šiaurinius A.: Ligurijos ir Etruskų A., Vidurinius A.: Abruzzus ir Umbri-įos A., Pietinius A.: Neapolio, Lukanos. A. A. klimatas žymiai vėsesnis, griežtesnis ir drėgnesn'is negu Italijos žemumų, šiaurinė A. dalis skiria vakarinę viduržemių pusę nuo Lombardijos kontinentiško klimato. Iš laukinių gyvulių sutinkami Vilkas, lapė, retai stirna, elnias. Abruzzuose įtaisytas gamtos apsaugos parkas. Pakraščiai tankiai gyvenami, vidurinė dalis retai.
Apeninų pusiasalis 149.000 km2. Ž. Italija.
Apera spica venti' P. B. Posmilgė laukinė. Auganti rugiuose ir kviečiuose piktžolė.
Apercepcija uot.) įvairiais atspalviais vartojamas terminas, apskritai žymįs aiškiai sąmoningą suvokimą, ypač per naujos patirties įjungimą į ankstesnę patirtį.
Apertometras prietaisas mikroskopo objektyvo aperturai matuoti.
Apertūra (lot. skylutė) optikoje skersmuo skylutės, pro kurią šviesa patenka į instrumentą.'Refraktuometruose objektyvo skersmuo, reflektometruose — veidrodžio skersmuo.
Apetalae augalas be apyžiedžio arba labai trumpu redukuotu apyžiedžiu, pvz. Be- tulaceae Fagaceae, Salicaceae šeimos ir kt.
Apetitas moras valgyti.
Apgalvis moterų galvos papuošalas, būdingas Lietuvos priešistoriniams laikams, ypač antrajai pirmojo tūkstantmečio pusei. Buvo daromi iš kelių eilių žalvario vielos sąsukų, lygiais tarpais padalinti skersinėmis ornamentuotomis žalvario ar sidabro plokštelėmis. A. būdingi visai ano laiko baltų kultūrai. Jų daug rasta ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos ir Mažosios Lietuvos kapinynuose.
J. Puzinas Naujausių proistorinių tyrinėjimų duomenys 1938; F. Balodis Lettische Vorgeschichte 1930.
Apgama raudona ar ruda dėmelė odoje. Raudonos pareina nuo padaugėjimo toje vietoje kraujo indų, rudos nuo pigmento.
Apgėlai motinos lankymas po mažo ir ta proga duodamos dovanos ar karta'is keliamas pokylis, šis paprotys plačiai pažįstamas įvairiose Lietuvos vietovėse — Maž. Lietuvoje, r. Lietuvos dalyje ir kt. Paties vardo neminėdamas A. aprašo M. Pretorijus savo 1690 parašytame veikale Deliciae Prussicae.
Apgrifitis žemės pylimų ir šlaitų nuslin-kimas. Įvyksta, kada šlaituose tarp molio sluogsnių pasitaiko vandenį praleidžiančių smėlio sluogsnių.
Aphaniptera ž. Blusos.
Aphtoiigūja (gr.) sunkus kalbėjimas dėl liežuvio ir burnos raumenų traukulių.
Api Naujųjų Hebridų salyno sala į p. nuo Ambrymo. 507 km2, 11.000 gyv. Jos kainuose randama vario ir sieros.
Apia svarbiausias Upolų salos, Samos salyno mst. 1872 JAV protektorate, vėliau ligi 1914 priklausė Vokietijai. Nuo 1919 N. Zelandijos mandatas.
Apiangis vamzdžių ar cilindrų jungiamoji dalis.
Apianus Petras (1495—1552). Tikroji pavardė Bienewitz. Saksonijos kilimo astronomas ir kartografas, išleidęs Cosmogra-phia totius orbis 1524, Astronomicum Cae-sareum ir kt.
Apjavės javų valymas nuo lauko, nuobaigų šventė (pažįstama iš S. Daukanto raštų).
Apibendrinimas proto veiksmas, kuriuo atpažįstamos bendros savybės daugelyje atskirų dalykų ir sutelkiamos į vieną bend-^ rą sąvoką. Iš atskirais atvejais pastebėtų dalykų darymas bendros išvados visai individų ar apraiškų klasei. Pastarąja prasme A. Vienu atveju gali būti teisėta indukcija, antru atveju nepagrįstas darymas platesnių išvadų, negu teisėtai buvo galima.
Apybraiža beletristikos rūšis, sudaranti vidurkį tarp apysakos ir novelės, kurioje pirmauja Visuomeniniai santykiai ir publicistiniai elementai. Dažnai A. neturi jo-