Puslapis:LE01.djvu/26

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis buvo peržiūrėtas

kaitinant kalcio acetatą arba leidžiant acto rūgšties garus per įkaitintą bario oksidą. A. geras tirpintuvas dervai, riebalams, acetilenui ir kitoms org. medžiagoms, vartojamas nitro celulozei tirpinti ir jai želatinuoti bedūmės sprogstamosios medžiagos gamyboje. Be to, jis vartojamas chloroformui, jodoformui, sulfonaliui ir kt. medžiagoms gaminti.

Acetonurija acetonas šlapume.

Acetphenetidin chemiškas pavadinimas fenacetino, vaisto, vartojamo karščiui ir skausmams mažinti.

Acetum (lot.) paprasto acto pavadinimas.

Ach Narziss (1871—1946) vokiečių filosofas ir psichologas, eksperimento būdu įrodęs valios vyksmų savitumą. Išsp. Ueber Willenstaetigkeit u. das Denken 1905, Ueber Willensakt u. das Temperament 1910, Analyse d. Willens 1935 ir kt.

Achabas, 7-sis Izraelio valdovas, savo žmonos Izebėlės veikiamas įvedęs Baalio kultą; valdęs 22 metus, krito kovoj su Damasko valdovu Benhadabu II.

Achad Haamas (Ošer Ginsberg) (1856—1927) žydų rašytojas ir filosofas. A. buvo daug metų hebrajų žurnalo Hašiloach redaktorium. Padėjo mokslišką pamatą žydų tautiniam sąjūdžiui. Išsp. A panaschad derachim (Kryžkelėje) 1913, Iggeroh 1923—1925 ir kt.

Achaja (seniausiais laikais Aigijalas), mažas kraštas Peloponese. Romėnų laikais A. buvo vad. visa Graikija, be Tesalijos.

Achajai senųjų graikų tautelė, kuri gyveno pirma Etiotidoj ir Tesalijoj, paskiau Peloponese, kur A. įsteigė Argoso ir Lakonijos karalystes. Doriečiams įsibrovus į Peloponesą, vieni A. įsikūrė Maž. Azijoj, kiti užėmė š. Peloponesą, nuo tų laikų vadinamąją A.; čia organizavo sąjungą. Ji subyrėjo pradžioj III a. pr. Kr. Apie 281 A. sudarė naują sąjungą; žymiausieji jos veikėjai Aratas (m. 213) ir Filopoimenas. Ji kovojo su Makedonija ir pirmavo Peloponese, vėliau buvo susijungusi su Roma, kurios 146 buvo pavergta. Homeras tą vardą duoda visiems graikams; spėjama, kad XIV a. pr. Kr. buvo didelė Achajų imperija.

E. Meyer Pelopones 1939.

Achaimenas legendarinis Achaimenidų dinastijos įkūrėjas.

Achaimenidai senųjų Persų dinastija: Kiras (550—529) pr. Kr.), Kambizas (529—522), Darijus I (521—485), Kserksas I (485—465).

Achard Pranas Karolis (1753—1821) šveicarų chemikas. Pirmasis pradėjęs gaminti iš cukrinių burokų cukrų.

Achatas mineralas ž. Chalcedonas.

Achelojas (Acheloos) graikų mitologijoj Achelojo upės dievas, Okeano ir Tetidos sūnus.

Acheloos (Aspropotamos „baltoji upė”), didžiausia Graikijos upė, 215 km ilgumo. Senovėje vadinama Thoas.

Acheronas 1) graikų mituose Gėjos sūnus; kadangi prigirdė titanus, tai Dzeuso paverstas požemių pasaulio upe.

2) Š. Graikijos upė. Sen. graikų mitologijoje požemio — amžinų kentėjimų upė, per kurią turėjo perplaukti mirusiųjų sielos.

Acherontia atropos ž. Kaukuoliadrugis.

Acheson 1) Dean Gooderham (g. 1893) JAV politikas. Prezidento Roosevelto metu pradėjo dirbti Valstybės departamente. 1944—1949 Byrnes ir Marshall padėjėjas. 1949—1953 I užsienių reikalų ministeris. Daug nusipelnė sudarant vad. Marshall pagalbos planą Europai ir bendrą apsigynimo Šiaurės Atlanto paktą.

2) Edward Goodrich (1856—1931) amerikiečių fizikas. Edisono bendradarbis. Surado dirbtinį būdą grafitui gaminti.

Acheulean Acheuleaninas, antras paleolitikumo laipsnis, atitinkąs šiltesnį suledėjimo periodą, pavadintas nuo pranzūzų vietovardžio Acheul ties Amiensu.

Achilas (Achilėjus) Homero Iliados karžygys, Pelėjaus (Pelydas) ir jūrų deivės Tetidos sūnus. Jo vaidas su Agamemnonu sudaro ašį, apie kurią sukasi beveik visi Iliados įvykiai.

Achilas stud. ateitininkų akad. sporto klubas, įst. 1922. A. buvo L. G. S. F. narys ir daug prisidėjo prie tos organizacijos išugdymo.

Achylia ž. Skilvio ligos.

Achillea ž. Kraujažolė[1].

Achillea Millefolium L. laukinis augalas (šeim. Compositae)[2], vartojamas vaistams. Yra gražiažiedžių atmainų var. Kelwayi tamsiai raudonų žiedų ir var. Cerise Queen tamsiai rausvų žiedų. Tinka kultūrai soduose.

Achilo sausgyslė kulnikaulio sausgyslė, stora, plati, ilga trigalvio raumens sausgyslė, kuria pritvirtinama raumuo prie kulnikaulio kulnies gumburo.

Achimenes įvairių rūšių gražiažiedžiai augalai C. Amerikos (šeim. Gesneraceae); šaknys žiemą laikomos sausai, pavasarį persodinamos į šviežią lengvą žemę. Gražiausi A. patens Benth. iš Meksikos ir A. grandiflora DC.

Achmat (m. 1481) totorių Auksinės Ordos chanas. D.L.K. Kazimiero sąjungininkas prieš Maskvą. 1472 ir 1480 A. buvo išsirengęs į žygį prieš Maskvą, bet Lietuva neparėmė jo žygio. Ž. Aukso Orda.


  1. LE spausdinant pastebėta klaida: išspausdinta Naujažolė turi būti Kraujažolė
  2. LE spausdinant pastebėta klaida: išspausdinta (šeim. Compositea) turi būti (šeim. Compositae)

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Aurimas Rapečka – autorius – 71% (+5004-0=5004 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – autorius – 25% (+1787-0=1787 wiki spaudos ženklai).
  • Nerijus Galiauskas – redaktorius – 3% (+221-0=221 wiki spaudos ženklai).