Puslapis:LE03.djvu/34

Puslapis iš Lietuvių enciklopedijos.
Šis puslapis nebuvo peržiūrėtas

zikurato laiptų bokštu. B . rastieji dokumentai yra 3000 pr. Kr. senumo ir seniausieji šumerų ir akadų kultūros duomenys Mesopotamijoje.

Bismitas (Bismuto ochra) mineralas iš oksidų grupės B12O3. Spalva — nuo geltonos ligi šviesiai pilkos ir žalios. Randamas dažniausiai drauge su adatų rūda (patrini- tu), arba su bismutinu ir emplektitu (kaip jų dūlėjimo produktas) Saksonijos ir Čekoslovakijos Rūdos kalnuose, JAV Utah valstybėje, Bolivijoje, Argentinoje.

Bismutas cheminis elementas, žymimas ženklu Bi, eilės N 83, atominis svoris 209, valentingumas 3 ir 5. Pirmas jį aptiko Hillot 1737, galutinai jo individualumą nustatė Geoffrey Younger 1753. Pilkšvai baltas, labai žibąs, kietas ir trapus metalas (turįs truputį rausvo atspalvio). Lyginamasis svoris 9,78, lydosi 2710 C temperatūroje. Tirpsta praskiestoje azoto rūgštyje HNO3, karštoje sieros rūgštyje ir koncentruotoje druskos rūgštyje HC1.' Bi druskų tirpiniai, skiedžiami vandeniu, duoda baltų bazinių druskų nuosėdų (pavyzdžiui, Bi subnitratą Bi. O . NO3), o dar labiau skiedžiami, pagaliau, duoda baltą, vandenyje netirpstantį Bi hidroksidą Bi (OH)3. Bi vartojamas gaminti Bi druskoms bei Bi farmaceutiniams preparatams, žemoje temperatūroje tepsiantiems metalų lydiniams, taip pat litavimui, elektros saugikliams, stereotipų metalui gaminti, dantų technikoje, veidrodžiams „sidabrinti” ir t. t. Bi nuodingumas priklauso nuo Bi junginio rūšies. Injekcijomis leidžiamas į raumenis, o ne venas, šiaipjau Bi nuodingumas nėra didelis. Odos paraudonavimas, stomatitas ir inkstų suerzinimas pasitaiko labai retai.

Bismutas grynuolis mineralinis bismuto junginys su maža arseno, sieros ir kt. elementų priemaiša. Sidabrinės spalvos su rausvu atspalviu. Randamas rūdos gyslose drauge su nikeliu, kobaltu, sidabru Australijoje, Tasmanijoje, Norvegijoje, Švedijoje. Vartojamas dažams, medicinos preparatams gaminti, taip pat ir metaliniam bismutui gauti.

Bismutitas ar bismutinas, hidrokarbonatų grupės mineralas, B12CO5+ H2O. Pasižymi termoelektrinėmis savybėmis, lengvai lydosi. Vartojamas Bi preparatams gaminti.

Bismuto junginiai ir preparatai. B i amonio citratas, Bi(NH;s)2 •C 0 H 7 O 7 . . H9O, yra balti, vandenyje tirpstą milteliai, vartojami nuo skilvio suerzinimo ir diarėjos.

Bi arsfenamino sulfonatas (kitaip Bismarsen, sulfarsphenamine bismuth) yra gelsvai rudi milteliai, antisifilinis vaistas. Bi beta-naftolatas (beta-naphtol- bismuth, ar orphol), B12O2 (OH) . C10H7O, yra rusvi ar pilki milteliai, neturį skonio ir netirpstą vandenyje. Vartojami nuo enterito. Bi chloridas, Bi CI3, yra vartojamas kitoms Bi druskoms bei preparatams gaminti.

Bi glikolio arsanilatas, Cg H9As Bi NOe, gelsvi ar rožiniai milteliai, vartojami nuo žarnų amebiasis. B i jodo subgalatas (airol, airo- form), CcH2(OH)3COO .Bi (OH) I, tamsiai pilki bekvapiai milteliai, vartojami kaip išviršinis antiseptikas.

Bi nitratas, Bi (N03)s, vartojami gaminti kitiems Bi preparatams bei naktį šviečiantiems dažams.

Bi oksichloridas, Bi subchloridas, Bi bazinis chloridas (kitaip dar pearl white, blanc d’Espagne), B i . O . Cl, yra balti milteliai, vartojami pudrai ir dažams gaminti; jis vartojamas ir dirbtinių perlų gamyboje.

Bi subgalatas (derm atol), C(; H2 (OH)3COO .Bi (OH)2, yra geltoni bekvapiai milteliai, vartojami odos ligoms gydyti.

Bi subkarbonatas, (BiO)2 CO3 . . %H20 , bekvapiai, vandenyje netirpstą milteliai, vartojami nuo žarnų kataro, diarėjos, skilvio žaizdų.

Bi subsa1ici1atas C(iHį.(OH). . COO . BiO, yra antisifilinis vaistas. Tam pačiam reikalui vartojamas ir Bi etilo kam- foratas.

Bi substratas, 4 Bi NO3 (OH)2. BiO (OH), vartojamas kosmetikoje, emalėms gaminti, medicinoje — virškinamojo latako katarui bei žaizdoms gydyti.

Bi tribromofenolatas (kitu vardu žinomas kaip kseroformas), Bi OH . (Cr, HoBrs0)2•B12O3, yra geltoni milteliai, beveik be kvapo. Antiseptinis vaistas žaizdoms ir egzemai gydyti, taip pat žarnų dezinfekcijai.

Bismuto špatas hidrokarbonatų grupės mineralas, randamas gamtoje arba gaunamas kaip bismuto grynuolio oksidacijos produktas. Vartojamas Bi preparatams gaminti.

Bis repetita placet (lot.) patinka, kas pakartota; esame linkę kartoti, kas mums patinka.

Bissen Hermann Wilhelm (1798— 1868) danų skulptorius, Thorwaldseno mokinys, 1840 Kopenhagos meno akademijos profesorius, 1850 jos rektorius. Thorwaldseno pavedamas, baigė kaikuriuos jo pradėtus darbus ir prižiūrėjo jo įsteigtą muzėjų Kopenhagoje. 1884 kaikurie jo kūriniai žuvo Kopenhagos rūmų gaisre.

Bissextus Cezario pertvarkytas romėnų kalendoriuje pavadinimas dienos, kuri kas ketvirti metai buvo įterpiama prieš vasario 24 d. Vasario mėnuo su šia diena buvo vadinamas bissextilis — kilnieji metai.

Autoriai arba redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius.

Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1953–1985 m.

Internetinės versijos redaktoriai:

  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5117-0=5117 wiki spaudos ženklai).